GiresunUlusal

KARAN, ‘ELİMDE BELGELER VAR’ DEDİ, FİSKOBİRLİK’E KAYYUM İSTEDİ (Görüntülü Haber)

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yönetim kurulu üyeliğinin düzmece belgelerle ve imzayla düşürdüğünü iddia ettiği FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’ın son açıklamalarına cevap vermek için düzenlediği basın toplantısında, Ak Parti iktidarına ‘birliğe kayyum atanması’ çağrısı yaptı.
Karan düzenlediği basın toplantısında, sözlerine ‘ Bayraktar’ın palavralarından artık fındık sektörü, birlik çalışanları, yönetim ve delegeler bıktı’ diye başladıktan sonra şunları söyledi: “Her yıl aynı terane. FİSKOBİRLİK uçuyor, ihracat geçen yıla göre arttı, alımlarımız geçen yılkini geçti, ciromuz üçe/beşe katladı, yani, yani, yani diye uzayıp gidiyor. Çünkü bir açıklaması, bir önceki beyanatını doğrulamıyor. Olayları ne kadar abartırsa o kadar inandırıcı olacağını düşünen Bayraktar, panik olmuş vaziyette. Halüsinasyon mu görüyor bilemiyorum. Teknoloji artık ilerledi. Söz gider yazı kalır. Google amcadan sizde bakabilirsiniz. İşte belgeleriyle ve gazete arşivleriyle bunu size izah etmeye çalışayım. En sık yaptığı şey fındık alımlarında ki abartılı rakamlar, bunu o kadar abarttı ki avcının tilkikuyruğu tanımlamasını da geçti”
“6 BİN TON FINDIK AÇIK, 82 MİLYON YATIRIM NEREDE”
Yıllar itibarıyla fındık alım miktarlarını belgelerle açıklayan ve bunların Lütfi Bayraktar’ın söyledikleriyle çeliştiğini söyleyen Nurittin Karan, “6 bin ton fındık nerede panik Lütfi bey” dedi.
Bayraktar’ın basın toplantısında FİSKOBİRLİK iştiraki olan Entegre Fındık İşletme Tesisine (EFİT A.Ş) 100 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladığını hatırlatan Karan, “Nerede bu 100 milyon lira yatırım? İşte belgeleri; EFİT A.Ş’ye yapılan yatırım bedeli bugüne kadar 18 milyon lira. Geri kalan 82 milyon lira nerede? diye sordu. Nurittin Karan “Satılan gayrimenkullerin tamamı faize gidiyor. 37 milyon TL faiz ödüyorlar. Bu kurum bu yönetimin elinde kaldığı sürece bir adım ileri gitme şansı yok. Bu kurum kambur olarak Giresun halkının sırtında kalır. Bir an önce bütün siyasi partiler bir araya gelmeli, İktidar partisi gereğini mi yapacak, bu onların sorunu. Biz gündeme taşımaktan mesuluz. Bizden belge isteyene veririz”diye konuştu.
İSTİFA ETMEDİĞİNDE ISRARLI
Başkan Karan, istifa konusuna da değinerek, şu bilgileri verdi: “17 Kasım 2021 de FKB’de toplantıya katıldım. Toplantı bittikten sonra bende FKB’den ayrıldım. Aradan birkaç gün geçti, alelade bir yazıyla istifa ettiğimi ve yönetimden düşürüldüğümü belirten yazıyı aldım. Akabinde basın açıklaması da yaptım. Ayrıca suç duyurusunda da bulundum. Hukuk önünde gerçekler ortaya çıkacak elbette. Benim üyeliğimin düşürülme tarihi 18 Kasım 2021dir. Başkan Bayraktar, Başkan vekili Sıtkı Şarman ve Genel Müdür Turgay Çakmak bir dizi görüşmeler için Ankara’dalar o gün. Kendi sosyal medya hesaplarından boy boy fotoğraf atmalarından belli. Aynı gün nasıl toplantı oluyor? Gelen duyumlarda, “güya ben istifamı odasının kapısının altından akşamdan atmışım. Temizlik personelleri bulmuş, onlarda başkana iletmiş miş.” bir başka rivayette “ben istifa kağıdımı başkanın odasına girmişim ve bizzat kendim vermişim. Gören de Sıtkı Şarman mış! Yalan olurda bu kadar kuyruklusu olamaz. Kamera kayıtları ortada. Hukuk ve kriminal raporları mahkemeye gelecek. Hem hukuk nezdinde, hem de mahşerde hesaplaşacağız. Hacca gitmiş, yaşını başını almış insanlar, bir oturum ücretine karakterini yok edenlere tavsiyem. Bunların vebalini umarım ki her iki cihanda dabulursunuz. Onca hak yeme ve usulsüzlüğe ortak olmayla, hem dünyalıklarını, hem de ahiretlerini kararttılar. Söyleyecek söz bulamıyorum” diye konuştu.

“İMZALI İSTİFA DİLEKÇESİNİ TMO İÇİN 3 YIL ÖNCE VERDİK” DEDİ 
Başkan Nurittin Karan, bu konuda ortaya bir de iddia attı ve şöyle konuştu:  “3 yıl önce TMO’dan fındık alma işi vardı. Bu tarihte eğer TMO fındık vermezse tüm yönetim kurulu ile birlikte istifa kararı almıştık. Hepimiz istifalarımızı yazıp başkan Lütfi Bayraktar’a verdik, istifa dilekçelerimizde tarih yoktu. Daha sonra TMO işi çözüldü ve bizler görevimize devam ettik. Ben istifa dilekçemi istediğimde başkan Lütfi Bayraktar onları ben imha ettim şeklinde cevap verdi ve olay kapandı. Diğer yönetici arkadaşların dilekçelerinin ne olduğunu bilmiyorum. 17 Kasım’daki olayda ise istifam hiç gündeme gelmedi. Toplantının ardından ertesi gün beni bir yönetici arkadaşım arayarak seni yönetimden düşürdük ama bunu ben söyleyemem diyor ve bana 3 yıl önce verdiğim dilekçeyi işleme koyduklarını itiraf ediyor. Bunun ses bandı benim elimde mevcut”. 

“HEM TACİZ EDİP, HEM SAHTECİLİKTEN DEM VURMAK BİR AVUKATA ASLA YAKIŞMIYOR”
Karan, EFİT A.Ş’den çıkartılan kadın çalışanın FKB Başkanı Lütfi Bayraktar tarafından telefon mesajıyla taciz edildiği iddialarını da değerlendirdi. Karan , “Bir kurumun patronu, yöneticisi, müdürü, amiri kim olursa olsun çalıştırdığı kişilerin ar ve namusu ona emanettir. FKB, kadını erkeğiyle bir aile gibidir. Ailenin başındaki Başkan Bayraktar’ın iddialara göre gecenin bir yarısında şahsi telefonundan mesaj atması, taciz değil de nedir. Bu haberleri basından okuyunca Başkan Bayraktar’ı ve yanındaki el ulaklarının derhal istifa edeceklerini düşündüm. Çünkü bu kadar hainlik etmezler FKB ye diye… Ama nerde!.. Günlerdir sustu. Mağdur kadın işe iade davasını açıp delilleri mahkemeye ibraz ettiğinde durumun vahametini o zaman anladı. İddialara göre, yüksek miktarlarda mağdura uzlaşma teklifinde bulunulduğu konuşuluyor. Mağdur kadına buradan izah edemeyeceğim
şekilde gerekli cevabı veriyor. Mağdur kadının avukatı basına demeç verince, birkaç saat içinde avukatları aracılığıyla “basına yayın yasağı kararı aldırtma” girişimi de hukuktan dönünce, başladı çark etmeye. Yine iddialara göre bu mesajı “ben toplantılardayken, danışman veya şoför atmış olabilir”, başka bir iddia ise “çok güzelsin demenin suç olduğunu bilmiyordum”, konuya ilişkin bir açıklama da son toplantıda kendisi yaptı. “dijital ortamda
kumpas maksatlı düzmece bir mesajdır. Bana ait değildir. İstifa da etmiyorum.” Şeklindeydi. Mağdur bayanın avukatının 24 Aralıkta duruşması vardı. Gelen iddialarda “bu ahlaksızlığı ve iftirayı Lütfi beyin yanına bırakmayacağız minvalinde. Hiç kimse, ki avukatta kendisi FKB başkanı da olsa ceza davası açmaktan geri durmayacağız. Hem taciz edip hem sahtecilikten dem vurmak bir avukata asla yakışmıyor.”dedi. Nurittin Karan” Başkan Bayraktar FKB’deki koltuğuna zamkla yapışmış vaziyette. Giresun’dan, Ordu’dan, Trabzon’dan, ta Rize’den siyasi partilerin İl Başkanları, STKlar bas bas bağırıyor. “Def ol git” diyor. Bunca vukuata rağmen, pişkin pişkin basın toplantısı yapıp kamuoyunun önüne çıkıyor” ifadelerini kullandı.
“ELİMDE DEĞİŞİK ŞEYLER VAR. AÇIKLAMIYORUM. AK PARTİ KAYYUM ATASIN”
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan “ FKB’ye kayyum istedi. Karan, “Bu kurumdaki bazı sıkıntılar gün yüzüne çıkmıyor. Siyasi otorite buraya bir kayyum atayarak sorunları çözmesi lazım. Neyin ne olduğunun bilinmesi lazım.Burası kapalı bir kutu. Benim elimde çok değişik şeyler var. Bunların hepsini açıklamıyorum. Hepsini aynı anda bitirmek istemiyorum. Ciddi sıkıntılar var” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir