Giresun

KARADENİZLİ CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN FINDIK ÇAĞRISI

Karadeniz CHP milletvekilleri, fındık fiyatlarında son haftalardaki büyük düşüşü ve sektörün sorunlarını, Meclis gündemine taşıdı.
Milletvelilleri,TBMM’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Hükümete, “Fındık alımını bir an önce başlatın” çağrısı yaptı

 

 

CHP Karadeniz Milletvekilleri TBMM de ortak basın toplantısı düzenlediler. Hükümetin Fındık politikalarını eleştirdiler.
CHP Karadeniz Milletvekilleri TBMM de ortak basın toplantısı düzenlediler. Hükümetin Fındık politikalarını eleştirdiler.

Toplantıya, Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu,; Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş,Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan katıldı.
Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen basın toplantısında yaptığı konuşmada, sektörün büyük bir tekelleşme baskısı altında olduğunu vurgulayarak, serbest piyasa koşullarından bahsetmenin mümkün olmadığı şartlarda oluşan fiyatın, üreticiyi büyük mağduriyete sürüklediğini söyledi.
Pekşen, “Spekülatif olarak fındık fiyatlarında meydana gelen büyük düşmeyi geri döndürecek bir alımın, kısa sürede yapılması gerekiyor. Alım garantisinin kaldırıldığı, tekelleşme baskısı altındaki piyasada oluşan fiyatlar, üretici için perişanlık yaratıyor. Sadece üreticiler için değil, ihracatçılar için de aynı şey geçerli, sanayiciler için de…” dedi.

“Devletin fiyatlarda oluşan baskıyı kaldırmak için, yeniden fiyatın kabul edilebilir sınırlara taşınması için mutlaka bir alım politikası planlaması gerektiğine; bununla beraber ihracata desteğinin ivedilikle sağlanmasına” vurgu yapan Pekşen, “Türkiye’nin fındıkla ilgili politikasının olamaması, her yıl fındıkla ilgili bir sürü spekülasyon yapılmasına neden oluyor; çok sayıda üretici ya mağdur oluyor; ya da büyük zararlara uğruyor; bununla ilgili fındık sanayi mutlaka devlet tarafından artık bir politika doğrultusunda desteklenmeli; bu desteğinde kalıcı olarak Karadeniz Bölgesinde fındık üreten illerimizde yaygın hale getirilmesi ve yalnızca bu ürünle sınırlı tutulması gerekiyor; Devlet, finansman desteği, yatırım planlaması desteği; yatırım teşvikleri olarak fındık sektörünü desteklemeli; fındık sektörüne desteğin tam teşvik kapsamında olması zorunludur.” dedi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir