GiresunUlusal

KARADENİZ’E SEÇİM ÖNCESİ DOKAP MÜJDESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'nı (DOKAP) kapsamında 'yeşil yol' ile sekiz ilin yaylaları birbirine bağlanacağını söyledi. Başbakan Davutoğlu bölgeye 80 adet zenginleştirilmiş kütüphane kurulacağını da açıkladı 

 

 

gnfm

 

Giresun’dan önce Ordu’ya gelen Başbakan Davutoğlu, Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı” toplantısına katıldı.

Toplanıtıya,  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gençlik ve spor Bakanı Çağatay Kılıç ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Giresun Valisi Hasan Karahan,Giresun Milletvekilleri Mehmet Geldi ve Adem Tatlı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da katıldı.4b97224f1d

DOKAP Toplantısına katılanlar arasında Giresun Üniversitesi Rekörü Prof.Dr. Aygün Attar da yer aldı.

2018'e kadar tamamlanacak olan çalışmaların yer aldığı eylem planında eğitimden sağlığa, kara ulaşımından hava ulaşımına, sosyal yardımlardan tarım ve hayvancılığa kadar pek çok alanda yeni yatırımlar ve geliştirmeler yer alıyor.f198cccbcb

İŞTE DOKAP PROJESİ….

Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

– Bütün bunlar bölgelerimize verdiğimiz önemi gösteriyor ve 2023 hedeflerinde il bazında ne şekilde yer alacaklarını gösteriyor.

– Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin illerini kapsıyor.

– Haziran sonrası bölgesel kalkınma farklılıkları ile gelir grupları arasındaki farklılıkları gidermeye odaklanacağız. Bu açıdan geleceğe doğru adımlar atıyoruz. Geniş kapsamlı bir istişare oluşturuyoruz bölgesel kalkınma planları nasıl ilerliyor ileriki günlerde istişare edeceğiz.

– 25 dönüşüm programlarının bölgesel kalkınma planları ile uyumu çok önemli bütün bu alanlarda gelecekle ilgili perspektife yansıması önemli.

– DOKAP'ı oluşturan üç alt bölgemizde kişi başına gayri safi katma değeri Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmaya kararlıyız. 2013 yılında yüzde 6,7 olan bölgedeki işsizlik oranını, 2018 yılında, bu programın sonunda yüzde 4,7'e düşürmeyi amaçlıyoruz. Yine 2013 yılında yüzde 47,6 olan istihdam oranının 2018 yılında yüzde 51,1'e ulaşmasını hedefliyoruz. Yüzde 51 olan iş gücüne katılım oranının da 2018'de yüzde 53,7 olmasını bekliyor, bu çerçevede çalışmaları sürdürüyoruz.

– DOKAP çerçevesinde gerçek bir çekim alanı haline dönüştürmek istiyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için 5 eylem planına odaklanacağız.

– Bu illerimizde, plan döneminde 10,4 milyar lira kamu yatırımı yapacağız. Bu başlı başına büyük bir yatırım hamlesinin bölgeye geleceğinin işaretidir

Yeşil yol

– Truzim ve çevrecilik alanında yeşil yol ile Karadeniz sahil yolundan sonra yaylaları birbirine bağlayan proje olacak. Sekiz ili birbirine yaylalar ile bağlayacağız. Yeşil yol inşaatına kullanmak üzer 137 milyon aktarıldı. Bundan sonra 490 km dışında kalan kısım tamamlanacak. Kesinlik bu yaylalarda taklit uygulanmayacak yerel mimariyi yansıtan yapı ve tesislere önem verilecek. Nitelikli iş gücünü kapasitesi artırılacak. Milli park projeleri geliştirilecek.

Tarım ve hayvancılığa büyük destek

– Çiftçi ekim faliyetleri geliştirlecek DOKAP tarımsal eğitim va yayın programı devreye sokulacak iyi tarım ve organik tarımla üretim yaygınlaştırılacak. Çay ve fındık ürün kalitesi artırılacak. Meraların ıslahı sağlanacak. Bölgede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık gelişmesi için destek sağlanacak. Bölgede arıcılık desteklenecek. Örnek uygulamalar içeren eğitim desteği verilecek. Bölgeye üç adet sağuk hava deposu yapılacak. Üreticilerin ortak girişimleri desteklenecek. Çiftçi örgütlenmeleri desteklenecek. Bölge sınır kapıları geliştirilecek. Giresun, Ünye, Rize, Vakfıkebir organize sanayi bölgeleri tamamlanacak.

80 kütüphane

– 80 adet zenginleştirilmiş kütüphane kurulacak. Yüksek öğretim alt yapısı geliştirilecek.

– Bölgede hastane kapasitesi 3 bin 155 artırılacak.

– Kadın çocuk gibi dezavantajlı gruplar için sosyal hizmetler birimleri inşa edilecek. Spor alt yapısı için yeni yatırımlar yapılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir