logo

reklam
03 Aralık 2014

KARAAHMETOĞLU:YOKSUL ASKERLİKTEN SOĞUTULUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHPGiresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, iktidar tarafından 1,5 ay önce "Böyle bir konjonktürde bedelli askerlik mümkün değil, fakir çocuğunun askerlik yapması zengin çocuğunun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz" denildiğini hatırlattı. Başbakan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Karaahmetoğlu, yoksulun askerlikten soğutulduğunu belirterek, hükümete "Hangi kesimlerin görüşünü aldınız, maddi imkânı olmayanların da bedelliden yararlanabilmesi için teklif veren CHP'ye sordunuz mu?" dedi.

'KONJONKTÜR BİR BUÇUK AYDA NASIL DEĞİŞTİ'

Karaahmetoğlu, CHP’nin bedelli askerlik ile ilgili görüşleri parti programında yer aldığını, gelen taleplere yönelik değerlendirmeleri ve eşit yurttaşlık, sosyal adalet anlayışına uygun olarak verdiği Kanun teklifleri olduğuna işaret etti. Karaahmetoğlu, şunları ifade etti: "Bedelli askerlikle ilgili yapılacak yasal düzenlemelerde maddi imkânı yeterli olmayan vatandaşlarımızın da yer alması hatta bedelsiz yararlanabilmesine yönelik kanun teklifimiz basın ve kamuoyunda tartışılmıştır. Buna karşılık o zaman Başbakanlık görevini yürüten Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanCumhuriyet Halk Partisi'nin bedelli askerliğe ilişkin kanun teklifi ile ilgili olarak böyle bir sorumluluğun altına girmeyeceğini, parası olanın askerlikten kurtulacağını, olmayanın gidip askerlik yapacağını ifade ederek konuyu referanduma götürmekten bahsetmiştir. Yine SayınCumhurbaşkanı o zaman ‘vatandaşlarım bu işe hiç sıcak bakmıyor, biz yola sessiz yığınların sesi olarak çıktık. O zaman sormamız lazım, ona göre de adımımızı atmamız lazım.' ifadelerini kullanmıştır."

Fakat ardından bedelli askerlik uygulamasının AK Parti'nin teklifi ile belli bir maddi imkâna sahip yurttaşları kapsayacak biçimde yasalaştığına dikkat çeken Karaahmetoğlu, "Ardından tekrar bedelli beklentilerine ilişkin sorulara verdiğiniz yanıtta da benzer hassasiyetler tarafınızdan vurgulanmış, bundan bir buçuk ay kadar önce konuya ilişkin soruları ‘böyle bir konjonktürde bedelli askerliğin mümkün olmadığını, fakir çocuğunun askerlik yapması zengin çocuğunun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz’ diyerek yanıtlamıştınız." hatırlatmasında bulundu.

DAVUTOĞLU’NA BEDELLİ SORULARI

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Başbakan Davutoğlu’na yazılı cevaplandırması talebiyle şu soruları yöneltti:

"Hayata geçirmek istediğiniz bedelli askerlik uygulaması konusunda bahsettiğiniz konjonktür ve şimdiki arasındaki farkı açıklar mısınız? Yoksul olup gelir durumu bedelli askerlik şartlarına uygun olmayan vatandaşlarımızın bedelli askerlikten yararlanamaması sizce kamu vicdanını yaralamayacak mıdır?

Bu vatandaşlarımızın da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilmesi içinCumhuriyet Halk Partisi milletvekillerince verilen teklif ve öneriler hakkında görüşleriniz nedir?

Bir buçuk ay önce zatıâlinizin yaptığı açıklama sonrası hayata geçmesi beklenilen, üç yıl önce Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar sonrası hayata geçen bedelli askerlik uygulaması sosyal adalet ve eşit yurttaşlık ilkelerine uymakta mıdır?

Bu uygulamayla, bedelli askerlikten faydalanmak istediği halde, maddi imkânı bedelli askerlik şartlarına uygun olmayan ya da yaş nedeniyle yararlanamayacak vatandaşlarımızın silâhaltına alınarak Türk Silahlı Kuvvetlerine gönülden hizmet etmesi mümkün olabilir mi? 

Uygulamanın bu şekliyle hayata geçirilmesi durumunda yoksul vatandaşlarımızın askerlik hizmetinden soğuması endişesini siz de taşıyor musunuz? 

Zamanında 'vatandaşlarım, sessiz yığınlar bu fikre hiç sıcak bakmıyor' diyen Başbakan yalnızca maddi gücü yeterli olan yurttaşlarımızın yararlanabileceği bir bedelli askerlik uygulamamasını hayata geçirmişti. Siz yeni bir bedelli askerlik uygulamasını hayata geçirmeye karar vermeden önce hangi kesimlerin görüşlerini aldınız? Maddi imkânı yeterli olmayanda, bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilsin diyen Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu konudaki görüşlerini de aldınız mı?"

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?