GiresunManşet Üstü

KARAAHMETOĞLU’NDAN CANİKLİ’YE KINAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Burak Can Karamanoğlu’nun ölümünün ardından AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin açıklamalarına cevap verdi. Yazılı bir açıklama yapan Karaahmetoğlu, “ Burak Can’ın öldürülmesi sonrası AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin nefret ve öfke söylemi göstermektedir ki iktidar, toplumsal gerilimi çatışma ortamına taşıyarak daha vahim hadiseler yaşanmasını sağlayarak yurttaşlarımızın ülkenin nasıl soyulduğunu unutacaklarını düşünmektedirler”. Dedi

Konuyu TBMM Gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması için bir de soru önergesi veren Karaahmetoğlu açıklamasında, şunları söyledi: “Bugün, yine bir evladımızı Burak Can’ımızı sonsuzluğa uğurluyoruz. Polis Memurumuz Ahmet’in şehit olması ve yitirdiğimiz gençlerimiz her yurttaşımızın yüreğini dağlamış, bir parça vicdan sahibi her yurttaşımızda isyan duygusuna sebep olmuştur. Ülkeyi yönettiğini söyleyen şahsın açıklamaları ve nefret söylemi gittikçe artmakta, hırsızlıkları gün yüzüne çıkanlar ölümler karşısında şirazesinden çıkmış açıklamalar yapabilmektedir. Yolsuzluk ve hırsızlıkla ülkenin milyarlarını götürenler, ülke gündemini büyük iç karışıklıklar yaratarak başka tartışmalara dönüştürme gayretindedir”

Cinayeti üstlendiğini söyleyen terör örgütü henüz bu açıklamayı yapmadan Nurettin Canikli’nin CHP’yi hedef alan açıklamalarını da değerlendiren CHP Milletvekili,  açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü: “Tıpkı Sayıştay raporları konusunda nasıl iş üstünde yakalandıysa burada da kendini ve alçak oyunlarını ortaya sermiştir. DHKP’nin cinayeti üstleneceğini en iyi Canikli ve Başbakan bilmektedir. Bu kirli tezgâhınızda kaybettiğimiz tüm çocuklar bizim evlatlarımızdır. Onları katleden kim ya da kimler olursa olsun hepsini nefretle kınıyoruz. Yandaş basın yayın organlarında çakma suikast girişimleri yer almış, aylar öncesinden en küçük ayrıntılarına kadar neler olabileceği, hangi terör örgütlerinin hangi ülkelerden yurdumuza giriş yaptığı buralarda yazılmıştır. MİT vasıtasıyla bu gazetelere manşet attıranlar ülkemizin çekilmek istendiği tuzağı gazete manşetlerine taşımak yerine gereken tedbirleri niçin almamıştır sormak gerekir. Bu terör örgütlerinin Partimizle bağlantısı olamayacağını süreci takip eden yurttaşlarımız gayet iyi görmekle birlikte AKP’nin bu örgüt ya da örgütlerle nasıl işbirliği yaptığını da görmeye başlamıştır. MİT üzerinden kardeşlik bağı kuranlar hangi eylemi hangi terör örgütünün sahipleneceğini önceden bilmektedirler. Vatandaşlarımızın bu tezgâhı görerek gelişmeleri değerlendirmesini arzu ediyorum. Bu vesileyle Berkin’e, Burak Can’a ve Şehit Polisimiz Ahmet’e Allahtan rahmet ailelerine ve tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. ”Selahattin Karaahmetoğlu İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması için TBMM Başkanlığına verdiği önergede ise  “elinde sopalı gruplar Recep Tayyip Erdoğan’ın sokak çatışmalarını kışkırtmak için kullandığı paramiliter gruplar mı, Cumhuriyet Halk Partisi Okmeydanı seçim bürosunu ateşe veren de bu vandallar mıdır” diye sordu.

CANİKLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU MU?

Karaahmetoğlu soru önergesinde şu ifadeleri kullanarak şu soruları yöneltti: “AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, dün akşam İstanbul’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu için, "Kılıçdaroğlu’nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz, bu vatan evladımız. Ciğerimiz yanıyor" demiştir.“Kardeşimizi, fidanımızı katledenler Kılıçdaroğlunun destek verdiği, desteklediği bu illegal örgütler” şeklinde ifadeleri olmuştur. Bu hususta:

1.       Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun illegal askerleri kimlerdir? Nurettin Canikli, Burak Can’ı öldüren kişilerin kim olduğunu bilmekte midir? Bu konuda yürütülen çalışma sonucunda gözaltına alınan şüpheliler kim ya da kimlerdir? Nurettin Canikli’nin hangi bilgi ve belgelere dayanarak bu açıklamaları yaptığını biliyor musunuz?

2.       Nurettin Caniklinin bahsettiği Cumhuriyet Halk Partisinin destek verdiği bu illegal örgütler hangileridir? Bunları açıklar mısınız? Bir Siyasi Partinin Genel Başkanı hakkında bu ifadeleri kullanan kişi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda da bulunmuş mudur? Bulunmadıysa İçişleri Bakanı olarak bu açıklamalar, iddialar doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundunuz mu?

3.       Elinde bilgi, belge ve kanıt olmadan yapılan bu açıklama, ülkemizi yasa boğan çocuklarımızın ölümleri karşısında,bir mağduriyet yaratarak çıkmayı amaç edinen provakasyon yaratma gayreti değil de nedir?

4.       Nurettin Canikli’nin ifadeleri, Burak Can Karamanoğlu’nun faillerinin ülkemizin daha önce de karşı karşıya kaldığı benzer provokasyonlarda yer alan derin yapının marifeti olduğu, bu sebeple katili devletin bildiği ve koruduğu şüphesini ortaya çıkardığının farkında mısınız?

5.       Bu açıklama ve bu anlayış, çocuklarımızın, gençlerimizin katillerini ortaya çıkaramayan siyasi iktidarın bizim çocuklarımız da öldürülüyor diye toplumsal kutuplaşma arayışına girme çabaları mıdır?

6.       Burak Can Karamanoğlu, öldürülmeden önce elinde sopalı tekbir getirerek sokağa çıkarılan kişilerin arasında mıdır?

7.       O halde elinde sopalı, tekbir getirerek sokağa çıkarılan grup da Recep Tayyip Erdoğan’ın sokak çatışmalarını kışkırtmak için kullandığı paramiliter gruplardan mıdır? Cumhuriyet Halk Partisi Okmeydanı seçim bürosunu ateşe veren de bu vandallar mıdır?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir