Giresun

KARAAHMETOĞLU TRAFİK CEZALARINI SORDU

İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER GİRESUN'DA TRAFİK CEZALARININ NEDEN ARTTIĞINA NE CEVAP VERECEK?

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu 16 Mayısta TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e 2013 yılında trafik cezası uygulamalarındaki anormal artışın nedenini sordu. Maliye Bakanlığının ne kadar tarafik cezası uygulanacağını önceden Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirmesinin trafik güvenliğinden çok bütçe uygulamasının bir sonucu olduğunu gösterdiğini belirten Karaahmetoğlu, ilden ile ne kadar ceza uygulanacağının da aynı şekilde belirlenip belirlenmediğini sordu.

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu soru önergesinde şu soruları TBMM Gündemine taşıdı:

1.    Araç sürücülerinden zorunlu mali sigorta poliçesi için 2013 yılında yapılan en düşük ve en yüksek ödeme ne kadardır ve hangi ilimizdedir? En düşük ve en yüksek poliçe arasındaki uçurum nasıl izah edilebilir?

2.    Zorunlu mali sigorta poliçesi geliri 2011-2012 ve 2013 süresince ne kadardır, bu gelirden hangi kurumlara ne kadar para aktarılmaktadır?

3.    2013 yılında Trafik cezası uygulamasında meydana gelen anormal artışın sebebini açıklar mısınız? 2012 yılına göre trafik kabahatleri ve suçlarında da anormal artış mı meydana gelmiştir?

4.     Maliye Bakanlığının Emniyet Genel Müdürlüğüne yıl boyunca ne kadar ceza kesileceğini belirten bir liste göndermesi söz konusu mudur? Listede, hangi suça toplamda ne kadar ceza uygulanacağı da yer almakta mıdır? Maliye Bakanlığı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından İl Emniyet Müdürlüklerine bu ilde şu kadar ceza uygulanacak şeklinde ayrıca bir talimat da gönderilmiş midir? Gönderilmiş ise liste de uygulamanın illere göre kaçar lira olarak belirlendiğini açıklar mısınız?

5.    2013 yılı süresince trafik cezası tutanağı düzenlenen araç ve sürücü sayısı ne kadardır? Bu sayının illere göre dağılımı ne şekildedir? İllere göre toplam ceza tutarını açıklar mısınız? 2012 ile 2013 yılları arasında İllerimizin araç sayıları da dikkate alınarak ceza tutanağı düzenlenme oranını karşılaştırır mısınız? Giresun ilinde 2012 ile 2013 yıllarında kaç sürücüye ne kadar trafik cezası uygulanmıştır? Trafik cezalarının diğerlerine göre fazla uygulandığı illerimizde trafik kabahatleri diğerlerine göre daha fazla mı yaşanmaktadır?

6.    Yıl boyunca şu miktarda trafik cezası uygulanacak şeklinde bir yaklaşımın, trafik güvenliği ve asayişini sağlamak üzere değil, daha fazla kar olarak algılandığını düşünüyor musunuz? Sürücülerin bu endişesini giderecek uygulamaları hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?

7.    2013 yılı için trafik cezalarından elde edilmesi beklenen gelir ne kadardır?

8.    2002-2013 yılları arasında trafik cezalarından Trafik Vakfına ne kadar para aktarılmıştır? Trafik vakfına aktarılan bu paraların ne şekilde ve nerelere kullanıldığını açıklar mısınız?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir