Giresun

KARAAHMETOĞLU, HERŞEYİ SORUYA ÇEVİRİYOR

 CHP MİLLETVEKİLİ BU SEFER DE BAŞBAKAN'A, BAYRAKTAR YÖNETİMİNİN FKB'Yİ NE KADAR ZARARA UĞRATTIĞINI SORDU

Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, TMO'dan 50 bin ton fındığın Fiskobirlik'e aktarılmasına dair kararnamenin çıkmasından bu yana birliğe kaç ton fındık verildiğini, bunun karşılığında ne kadar bir ödeme yapıldığını, TMO'ya borcunun olup olmadığını sordu. TMO'nun Fiskobirlik'e fındık aktarımından niçin vazgeçtiğini soran Karaahmetoğlu, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde; görevi kötüye kullanmaktan dava açılan Fiskobirlik Yönetiminin kurumu ne kadar zarar uğrattığını yanıtlamasını istedi.

CHP Milletvekilinin Başbakan Erdoğan'a yönelttiği sorular şöyle:

 

1.      Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda Toprak Mahsulleri Ofisi’nden Fiskobirlik’e bu güne kadar kaç ton yağlık fındık aktarılmıştır? En son fındık aktarıldığı tarih nedir?

2.      Fiskobirlik TMO’ya, kararname doğrultusunda, kaç ton fındık karşılığında ne kadar ödeme yapmıştır? Fiskobirlik’in bu sebeple TMO’ya borcu bulunmakta mıdır?

3.      Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda TMO’dan Fiskobirlik’e aktarılması gereken 50 bin ton fındığın tamamının aktarılmamasının sebebi nedir?

4.      Kararnamede belirtilen hükümlere uygun hareket edilmemiş midir? Kararnameye uygun davranmayan taraf hangi kurumdur? Bakanlık ve TMO kararnamenin gereğini yerine getirilmesi hususunda neler yapmıştır? Bakanlık müfettişleri, Fiskobirlik Yönetim Kurulunun görevi kötüye kullandığına ilişkin hangi tespitleri yapmıştır? Görevi kötüye kullanma yoluyla Fiskobirlik ve hazine ne kadar zarara uğratılmıştır?

5.      Fiskobirlik Kararnamede belirtilen hangi hükme aykırı hareket etmiştir? Bakanlık ve TMO Fiskobirlik’e bu hususta herhangi bir uyarıda bulunmuş mudur? Fiskobirlik Yönetimin fındık aktarımının devamına ilişkin TMO’dan ya da ilgili Bakanlıktan talebi olmuş mudur? TMO tarafından fındık aktarımının durdurulması hakkında Fiskobirlik'e bir gerekçe gönderilmiş midir?  Bunlar nelerdir?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir