GiresunSiyasetUlusal

KARAAHMETOĞLU: CEZAEVLERİ PKK’LILARIN KARARGAHI…

TBMM Başkanlığına önerge veren Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu  özel güvenlikli Bingöl Cezaevinden firar edip ardından yakalanan PKK’lılar ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a soru yöneltti. 60 PKK’lı terör örgütü mensubunun aynı koğuşta kaldığı cezaevleri olduğunu söyleyen Karaahmetoğlu, “bu mahkûmların topluca bir koğuşta kalmasının açılım politikanızın bir sonucu mudur? diye sordu.  

CHP Milletvekili önergesinde şunları söyledi: Özel güvenlikli Bingöl cezaevinden 18 tutuklu ve hükümlü kaçmış ve ardından yakalanmıştır. Bu sayede kamuoyu ve bizler, 50 metre tünel kazıp kaçmayı başaran PKK Terör Örgütü mensuplarının topluca aynı koşuşlarda kalabildiğini öğrenmiş olmaktayız. Kamuoyunun bu firar ve tartışmalar etrafında cevap beklediği sorular bulunmaktadır. Bu hususlarda:

1.      PKK Terör Örgütü Üyesi olmaktan hüküm giymiş kaç tutuklu, hangi cezaevlerinde bulunmaktadır? Bu mahkûmlar kaçar kişilik koğuşlarda kalmaktadır?

2.      Terör Örgütü mensubu olmaktan hüküm giymiş mahkûmların bir arada aynı koğuşlarda yaşadıkları diğer cezaevleri hangileridir?

3.      Bingöl cezaevinde terör örgütü üyesi olmaktan hükümlü ve tutuklu mahkûmlar kaçar kişilik hücrelerde kalmaktadır? Bu hususta Kanunların öngördüğü sınır nedir? 60 PKK’lı örgüt mensubu mahkûmun bir koğuşta kaldığı cezaevleri olduğu iddiaları doğru mudur?

4.      Bingöl Cezaevinde PKK Terör örgütü mensuplarının bir arada aynı koğuşu paylaşmaları görevden uzaklaştırılan cezaevi yönetiminin mi yoksa Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Bakanlığınızın mı tasarrufudur? Bu tasarruf iktidarınızın açılım politikasının bir gereği midir?

5.      Bu sayıda mahkûmun firar etmesi içeride kurdukları hâkimiyete mi işaret etmektedir? Bu firar olayının da desteklediği, cezaevinde ideolojik, örgütsel eğitim gören mahkûmların dağ kadrolarına hazır hale getirildiği şeklinde vahim iddiaları araştırmak üzere bir çalışma yürütülmekte midir?

6.      Mevcut tabloya bakıldığında iktidarınıza karşı tehdit olarak görülen, asker, yazar, gazeteci ve üniversite hocalarının tek tek ayrı hücrelerde tutulduğu cezaevleri yanında, PKK terör örgütü mensubu olup okul, dershane, siyasi eğitim ihtiyaçlarını Türkiye Cumhuriyetinin Cezaevlerinde gideren bir terör örgütü iddiaları hakkında da kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapacak mısınız? Devlet artık cezaevindeki PKK’lı mahkûmlara terör örgütü mensubu olarak bakmamakta mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir