GiresunManşet Üstü

KARA: DOKA GİRESUN’U YOK SAYIYOR

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara, Doğu KaradenizKalkınma Ajansı'nın (DOKA) Giresun’a yönelik tutumunu eleştirdi. Bu konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Kara,  2014-2017 Doğu Karadeniz Bölge Planı'nda Giresun’a sadece fındıkla ilgili rol biçildiğini, oysa diğer illere hizmet amaçlı pek  çok proje kapsamına alındığına dikkat çekerek, planın Giresun'un ihtiyaçlarını giderecek şekilde yeniden düzenlenmesini istedi.

“Giresunlular olarak böyle bir planı kabul etmemiz mümkün değil” diyen Kara, şunları söyledi:” Ajansın bu güne kadar uyguladığı politika nedeniyle kaynaklar Kalkınma Ajansı Kanunundaki amaçların aksine tercih edilmiş, gelişme düzeyi ilimizden çok çok ileride olan bir il pilot bölge ilan edilerek gelişmişlik farkı ilimiz aleyhine daha da büyüme trendine girmiştir.

Kalkınma Ajansının 2014-2023 yıllarını planlayan hedeflerini özetle incelediğimizde Giresun ilini bu günkü halinden daha geriye götürdüğünü gelişmiş olan Trabzon iline kaynakların hemen hemen tamamının yönlendirildiğini müşaade etmekteyiz.

Bu bölge planında Trabzon, Rize, Ordu ve Artvin’in kalkınma ve yatırımda öncelikli noktaya çekildiği Giresun’a ise doğal mecrasında yetişen fındığa dayalı bir rolün biçildiği Trabzon ve Rize’ye çok yönlü sanayi ve teknoloji uluslararası spor ve kültür merkezleri, Ordu iline Fındığın yanında Kültür ve Turizm odaklı bir kalkınmanın hedeflendiği, Gümüşhane’nin tarımsal üretim odaklı bir organik tarım merkezi olarak gelişimi hedeflendiği (bölge planı sayfa 149) da açıkça görülmektedir”.

Giresun Limanı’na işlerlik öngörülmediğini savunan Kara,“Doğu Karadeniz’in Rize-Trabzon Hopa Limanlarının daha aktif hale getirilmesini ve Trabzon Limanının Orta Doğu-Kafkasların Transit Taşıma Merkezi olması hedeflenmiş bölgenin Trabzon’dan sonraki ikinci büyük limanı olan Giresun Limanı adeta yok sayılmıştır”dedi.     

Kara, DOKA yetkililerinden planın Giresun'un ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesini istediklerini belirterek,şu çağrıyı yaptı:”Sonuç olarak bu planın tamamen Giresun ili aleyhine kurnazca tasarlanmış bir senaryo oluğu çok net bir biçimde kendini göstermiştir. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri öncelikle yaptıkları bu hatadan süratle dönüp planı Giresun’un ihtiyaçlarını giderecek şekilde düzeltmeye davet etmekteyiz. Eğer Giresun’un mağduriyetleri giderilemiyorsa buradaki engellemeler kamuoyuna net bir şekilde anlatılarak Ordu-Giresun-Gümüşhane veya Tokat’tan oluşacak 3 ilden bir Kalkınma Ajansının kurulma çalışmalarına zaman geçmeden başlanması için Milletvekillerimize iktidar ve muhalefete bu tarihi çağrıyı yapıyoruz”.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir