GiresunUlusal

KAR GİRESUN’U BUZUL ÇAĞINA GÖTÜRDÜ

YOĞUN KAR YAĞIŞI HAYATI FELÇ ETTİ. 400'E YAKIN YERLEŞİM YERİNİN YOLU KAPALI.

Giresun tarihinin bu aylardaki en şiddetli ve uzun süren kışını yaşıyor. 10 gündür yağan son 3 gündür de şiddetini giderek artıran yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Belediyeler şehir merkezlerinde özel idare ise karla mücadelede yetersiz kaldı. Giresun Belediyesi ana arterler dışındaki mahalle yollarını açamadı. Dolmuşlar çalışmadı.

Alınan bilgilere göre bugün itibarıyla 400’e yakın köy yolu ulaşıma kapalı. Bu köylerin kırsala yakın olanlarında sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor. Telefonlarla yardım isteyen köylerdeki vatandaşlar çağrılarına cevap alamayınca özel idareye ve AKSA’ya tepki gösterdi. Kapalı olan yolların çoğunda özel idareye ait araçların görünmemesi de dikkat çekti

Cumartesi günü Trabzon-Eynesil-Piraziz arasındaki yol güzergahlarında ulaşım aksayarak sürdü. Çok sayıda araç yollarda kaldı.

KAR GİRESUN'U BUZUL ÇAĞINA GÖTÜRDÜFINDIKTA DON TEHLİKESİ
Öte yandan kar kalınlığı orta kesimlerde yer yer 1 metreyi aştı. Kulakkaya yaylasında hafta sonu kar kalınlığı bazı kesimlerde 1.5 metre olarak ölçüldü. Hava sıcaklığının 5 derece dolaylarına kadar düşmesi karanfil açma ve püseneklenme dönemindeki fındıkta don tehlikesini gündeme getirdi. Üretici endişeyle yapılacak açıklamaları bekliyor.
Yetkililer kar yağışının birkaç daha süreceğini belirtirken, hafta içindeki yağmurlardan sonra oluşabilecek heyelan, toprak kayması ve dere taşkınlarına dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir