Sağlık

Kanserde hayat kurtaran yöntemler

Kanser tedavisinde ulaşılan başarı düzeyinin, erişkin kanserlerinde yaklaşık yüzde 68, çocuk kanserlerinde ise yüzde 80 olduğunu söyleyen Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünyada her yıl 12 milyondan fazla kişinin kansere yakalandığını belirtti.

“Böyle devam ederse, küresel düzeyde sadece nüfus artışının etkisi ile bu sayı 2030 yılında 22 milyona çıkacaktır” diyen Kutluk, her yıl 7,6 milyon kişinin kanserden hayatını kaybettiğini söyledi ve şöyle konuştu: “Böyle giderse sadece nüfus artışından dolayı 2030 yılında her yıl kanserden ölen insan sayısı 13 milyona ulaşacak.”

KANSERLE MÜCADELEDE KORUNMA ÇOK ÖNEMLİ

Kanserin ekonomik maliyetinin de giderek arttığına dikkat çeken ve “2030 yılında dünya genelinde yıl başına yapılan kanser harcamalarının 458 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Bu durumda zengin ülkeler bile zorlanacaktır” ifadesini kullanan Prof. Kutluk, tüm kanserlerin yüzde 30’undan korunmanın mümkün olduğunu söyledi: “Kanser taramaları meme, prostat, serviks ve kolon kanserlerinde hayat kurtarmaktadır. Kanser tedavisinde ulaşılan düzey tüm kanserler birlikte ele alındığı zaman, erişkin kanserlerinde yüzde 68’lere, çocuk kanserlerinde ise yüzde 80’lere ulaşmıştır.”

ETKİN ŞEKİLDE KULLANILAN RADYOTERAPİ BAŞARIYI ARTIRIYOR

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Koca ise kanser tedavisinde radyoterapinin önemine değindi, “Her 100 kanser olgusunun yaklaşık 25’i cerrahi ile 18’i radyoterapiyle hastalıktan kurtulur. Prostat, rahim ağzı ve gırtlak kanserlerinde yalnızca radyoterapiyle hastalıklar ortadan kaldırılabilir” ifadesini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir