Giresun

“Kanlı Yanvar” kınandı…

20 Ocak 1990 yılında Ermenilerin Karabağ’ı işgali nedeniyle Ankara’da düzenlenen “Karabağ sorunu nereden nereye” konulu çalıştaya Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, TRT AVAZ televizyonu tarafından canlı olarak yayınlanan Karabağ Özel programına da konuk oldu.

Aygün Attar burada yaptığı konuşmada,  24 yıl önce Azerbaycan’ın Karabağ bölgesini işgal eden ve tarihin en kanlı katliamlarından birini gerçekleştiren Ermenilerin, bu haksız işgalinin halen devam ettiğini ve Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu belirterek bu ayıbın bir an önce son bulmasını istedi.

Üniversiteden yapılan açıklamada da katliam kınandı.

Açıklamada şu görüşler dile getirildi:

Azerbaycan, 20 Ocak 1990’da acil durum bahanesiyle yaklaşık 30 bin kişilik Sovyet askeri birliği tarafından işgal edilmişti. Azerbaycan’ın bağımsızlığı yönünde sloganlar atan binlerce Azerbaycanlı, Azatlık meydanında bedenlerini Kızıl Ordu tanklarının önüne siper etti.

Olaylar nedeniyle bir gün içerisinde 170 Azerbaycanlı öldü, 321 kişi kayboldu, 700 kişi yaralandı ve yüzlerce kişi toplanarak hapsedildi. Azerbaycan halkının silahlı Sovyet birliklerine karşı gösterdiği cesur direniş, Şubat ayına kadar devam etti.

İnanıyoruz ki; 20 Ocak 1990'da Bakü'de Sovyet tanklarının karşısına canı pahasına korkusuzca geçen irade, Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan karşısında da sergilenecek ve ne olursa olsun işgal altındaki Azerbaycan toprakları işgalden kurtarılacaktır. Böylece Mehmet Emin RESULZADE'nin "Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez" sözünün gerçekliği bir kez daha ispatlanacaktır.

Giresun Üniversitesi olarak; 24 yıl önce yaşanan ve tarihe “Kanlı Yanvar” olarak geçen, Azerbaycan’ın İstiklal mücadelesinin şanlı bir sayfası olan, 20 Ocak’ın aziz şehitlerini rahmet ve minnetle anıyor, acılarını paylaşarak, geride kalanlara sabır diliyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir