Sağlık

KAMU HASTANELERİ NE DURUMDA?

DR. BEYTULLAH ŞAHİN, GÖREV DÖNEMİNİN HESABINI VERDİ 

HABER-FOTOĞRAF: UFUK KEKÜL...

Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Beytullah Şahin, kurumları bünyesinde çalışan 50 kişi, bağlı on üç sağlık tesisinde 62 idareci, toplamda yaklaşık 3.500 sağlık çalışanı ile sağlık hizmetlerim verdiklerini belirtti.DSC_5336

Yöneticileriyle birlikte ilk kez basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunan ve görev döneminde yaptıklarını anlatan Şahin, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından geliştirilen "90 Gün Çalışması" projesi hakkında da bilgiler verdi.

Genel Sekreter Şahin’in verdiği bilgiye göre; 2012 yılı sonunda hastanelerimizin toplam borcu 17.325.985 TL civarında iken, bugün itibarı ile 6.205.438 TL civarına düşürüldü. Şahin,”Bir yandan hastanelerimizin gelirleri artarken diğer yandan israfı önlemeye dönük tedbirler alınmıştır. Aynı zamanda ilimiz hastanelerine toplamda 3.500.000 TL civarında tıbbi cihaz ve demirbaş,1.200.000 TL civarında inşaat yatırımı yapılmıştır. Yine bu yıl içerisinde Kamu hastaneleri kurumumuzca 7.500.000 TL civarında tıbbi cihaz ve demirbaş alımı gerçekleşeceği belirtilmiştir” dedi.

Şahin, 90 gün çalışması ile  kamu hastanelerine ilişkin bazı yeniliklerin hayata geçirilmesinin  hedeflendiğini  belirterek, şunları söyledi: “Bu proje kapsamında üç ana başlıkta bir dizi talimat gerçekleştirilerek kurumun amacına hizmet edecek, takip edilebilir, ölçülebilir bir çalışma yapılacaktır.

Daha etkin bir yönetişim, hasta memnuniyetini ve kamu hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının memnuniyetini artıracak adımların atılması olmak üzere üç ana hedefimiz mevcuttur”.

İddialı konuşan Beytullah Şahin, “hastaların üç ay içerisinde artık başka illere gitme zorunluluğunu ortadan kaldıracak şekilde en üst seviye yoğun bakım ünitelerini Giresun Devlet Hastanesinde tamamlamış olacağız. Ayrıca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Görele, Tirebolu, Şebinkarahisar Devlet Hastanelerinde yoğun bakım ünitelerini yenileyerek yatak sayılarını arttırdık. Alucra Devlet Hastanesi'nin yıllardır atıl durumda olan ameliyathanesi aktif hale getirilerek ameliyat yapılması sağlandı” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Beytullah Şahin,Anjiyo ünitesinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını en kısa zamanda faliyete geçeceğini, Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılmayacağını söyledi.

Genel Sekreter Dr. Şahin, “Herkes konuştu, hiç kimse bana bir şey sormadı.Bugünkü durumda Göğüs Hastanesi’ nde tedavi gören hastamız defalarca tetkik için Devlet Hastanesi’ ne yönlendiriliyor, bu hasta için eziyettir. Eskiden olduğu gibi verem gibi hastalıklar için ayrı bir uygulama söz konusu değil, ilaçla bu hastalıklar tedavi ediliyor, bulaşıcı olması mümkün değil. Hastane kapatılması ise kesinlikle gündeme gelmedi” dedi.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi inşaatının yüzde 30 oranda tamamlandığını söyleyen Dr. Şahin, “.Hastanemiz bir yıl içinde hizmete girecektir. Mevvut hastaneye baktığımızda en şanssız olduğumuz hastane diyebiliriz, özellikle fiziki açıdan son derece elverişsiz durumda. Bu mağduriyetleri gidermek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Anjiyo ünitesi cihazı için 1 milyon 600 bin lira kaynağın ayrıldığını belirten Şahin, “Anjiyo tek başına yeterli değil, o yüzden KVC ameliyathanesi de şart. Burada açık kalp ameliyatı yapılarak hastaya müdahale etmek gerekiyor. Hastayı riske sokamayız, bakanlık onayladı bu yıl hizmete girecek ama tam anlamı ile açılacak” dedi.

Şahin, “Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, siyasiler tarafından takip ediliyor. Yer teslimi yapılacak .Yakın zamanda ihale süreci başlar sanırım. Zaten üniversitemiz kendi kurduğu merkezle akademik personeliyle vatandaşımıza hizmet veriyor” diye konuştu. 

Bu arada bayramda hastanede yaşanan uyuşturucu hırsızlığı olayını doğrulayan Genel Sekreter Beytullah Şahin, konunun güvenlik güçleri tarafından araştırıldığını belirtti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir