Giresun

KAHVECİLERİ KUMAR DA KURTARMIYOR

 

Kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin yayımlanan genelge ile birlikte kahvelerde oyun yasağı kalktı. Giresun’da kahveler sabahın ilk saatlerinde ortamı ve oyun oynamayı özleyenlerle doldu.

Masaları dolduranlar, kağıt oyun, okey ve tavla oynayarak 16 aylık özlemlerini giderdi. Ancak kahveci esnafı dertli. Kapalı ve yasaklı kaldıkları süre içinde hiçbir destek görmedikleri gibi açtıkları işyerlerine çay-şeker gibi mazleme alamamaktan, paslanan kazanlarını ve çalışmayan TV’lerini yenileyemekten dert yanıyor ve hükümetten destek bekliyorlar.
Giresun’da Tabaklar geçitinde kahve işletmeciliği yapan Erdal Akar, müşterilerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Akar, “ilk defa açtık, bismillah dedik. 16 aydır yatıyoruz, kazanlarımız paslandı. Devletten yardım bekliyoruz. Müşterilerimiz memnun, açılması onlara moral oldu. İlk günden çekince var ama maske takılıyor, ortam hijyen olunca mesele yok” dedi.
Giresun Kahveciler ve Otelciler Odası Başkanı Ercan Ayhan da kahvecilerin 16 aydır işletmelerinin kapalı olduğunu ancak vergilerin, sigortaların, işçi paralarının, kira ve stopajın devam ettiğini söyledi ve bundan doğan mağduriyetin giderilmesini istedi. Kendisi de kahveci esnafı olan Ayhan, “Kapalı ve yasaklı olan esnaf COVİD’den dolayı çok duruma düştü. Kiralık evlerde oturuyorlar. Hayatlarının giderleri bu 16 ay da devam etti. Fakat 1TL girdileri yoktur. Giresun’daki esnaflar çok büyük sıkıntılar çekti. Devletin verdiği krediler, hibe destekler yeterli değil. 16 aylık gidere 1 ay destek verdiler. Biz destek istemiyoruz. İşyerlerimiz açık olsun yeter”dedi.KAHVECİLERİ KUMAR DA KURTARMIYOR
ERCAN AYHAN: “KAZANLAR PASLANDI, ÇAY-ŞEKER BARİ VERSİNLER”
“Pandemide kahveci esnafı COVİD’i yaymadı. Çünkü ilk günden kahvehaneleri kapattılar. Buralardan bulaşı olmadı. Kağıt para bozuk para elde dolaşıyor oradan bulaşmıyor da kahvehanelerden mi bulaşıyor?” diye soran oda başkanı Ercan Ayhan, şunları söyledi:” Kahvehane işletmecileri daha fazla dikkat ediyor. Hijyen en üst seviyede hizmet veriyor. 1 Temmuz’da kalkan yasaklar inşallah geri gelmez. Kahveci esnafı 16 ay sonra işyerine gittiğinde hiçbir malzemesini kullanamadı. Rutubetten nemden TV’ler çalışmıyor, kazanlar pas kireç tutmuş, masalar, sandalyeler kırık. Bunları açmak için destek şart. Esnaf çay şeker alacak durumda değil. Nasıl bu ortamda hizmet verecek? Hükümetimizden özellikle kahveci esnafımıza işyerini açabilmesi için destek vermesini bekliyorum. Hibe versinler. Veya hatta para vermesinler malzeme çay şeker desteği versinler. Çay kazanı, TV almamızı sağlasınlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir