GiresunManşet Üstü

KAFKASYA GİRESUN ŞEHİTLERİNE SAYGI ANITI…

GİRESUN UŞAKLARI BAKÜ'DE DE VARDI….

Giresun Üniversitesi’nin Güre yerleşkesinde bulunan yeni fakülte binalarının olduğu alandakl Kafkas İslam Ordusu Şehitleri Anıtı ve meydanının açılışı yapıldı.

 

 

DSC_2289

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar,aralarında Giresunlu gönüllülerin de bulunduğu askerlerinin anısını yaşatmak için bu anıtın yapıldığını ve alana da Giresun Üniversiresi Senatosu kararıyla Kafkas İslam Ordusu Meydanı isminin verildiğini söyledi.

Attar, Giresunluların sadece Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar, Sarıkamış da değil, Kafkasya^da da savaştıklarını belirterek, “Giresunlular Bakü'de de vardı. Geçen yıl onların anıt mezarlarına Giresun toprağı götürdük. Giresunlular, Bakü'deki atalarını da unutmamalı.” dedi.DSC_2294

Aygün Attar,  “1918 yılında birçok cephede zor şartlar altında mücadele veren Osmanlı İmparatorluğu, Ruslar ve Bolşevikler tarafından işgal edilen Azerbaycan’ın yardım çağrısına duyarsız kalmamıştır. Enver Paşa^nın talebiyle Nuri Paşa komutasında, Anadolu’nun her yerinden vatan evlatlarından oluşan ordu, Azerbaycan ve Dağıstan gönüllerinin de katılımıyla Kafkas İslam Ordusu adı altında Bakü’ye yardıma gönderilmiştir. Bakü’nün kurtuluşu sırasında  1130 Türk askerinin şehit düştüğü Zaferle sonuçlanan savaşlar sonunda, Azerbaycan Rus işgalinden kurtulmuştur. Bu savaşta 8 Giresunlu asker de şehit olmuştur. İşte bu şehitlerimizi şükranla yad etmek için ve anılarını yaşatmak için üniversitemiz senatosu oybirliğiyle bu meydana “Kafkas İslam Ordusu Meydanı” ismini vermiştir. Hayırlı olsun. Şehitlerimizin ruhları şâd olsun” diye konuştu.

Anıt üzerindeki Kafkas İslam Ordusu’nun Giresunlu askerlerin isimlerinin de yer aldığı biyografiyi okuyan Attar, daha sonra onların ruhuna Fatiha okunmasını da istedi.

DSC_2279

 

Anıtın kurdelesi, Vali Hasan Karahan, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit, GESOB Başkanı Ali Kara ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi. Açılış töreni okunan duayla sona erdi. 

Kafkas İslam Ordusu Anırı^nda isimleri yer alan şehit askerlerimizi şunlar;

1-      Arzumanoğullarından Arif oğlu AHMET (Şebinkarahisar)

2-      Ömerefeoğullarından Hamit oğlu AHMET (Alucra)

3-      Topaloğullarından  Hasan oğlu AHMET (Görele)

4-      Niyazi oğlu AHMET (Alucra)

5-      Osman oğlu AZİZ (Alucra-Arda Köyü)

6-      İmamoğullarından Salih oğlu HASAN (Giresun Merkez)

7-      Kurdoğullarından Yusuf oğlu SALİH (Şebinkarahisar)

8-      Herekoğullarından Mehmet oğlu YUNUS (Tirebolu-Arıgeriş Köyü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir