AktüelGiresun

KADINLAR ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’ DEDİ

Giresun Kadın Platforma 6284’ün etkin uygulanması talebiyle alandaydı.
Siyasi parti, sendika ve derneklerin oluşturduğu Giresun Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması talebiyle alana indi.
Dün akşam Gazi Caddesi üzerinden İstanbul Sözleşmesi ve kadın cinayetlerine vurgu yapan dövizlerle yürüyerek Atatürk Meydanı’na gelen kadınlar burada 1 saat oturma eylemi yaptı.
Oturma eylemine katılan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların yaşamı için çok önemli olduğunun altını çizen konuşmalar yaptılar.KADINLAR 'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR' DEDİ
Ardından Platform adına basın açıklamasını okuyan KESK temsilcisi Sevgi Özgan, İstanbul Sözleşmesi’nin “kadına yönelik şiddetle mücadele” kapsamında önemli yükümlülükler getirdiğini ifade etti.
Özgan “Bazı çevreler dini hassasiyetleri bahane ederek, sözleşme üzerinden toplumu kutuplaştırıyor. Oysa Türkiye bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkedir” dedi.
İstanbul Sözleşmesi uyarınca şiddeti yok edecek 6284 sayılı kanunun da etkin uygulanmasını istedi.
Giresun Kadın Platformu’nun çağrısıyla alana gelen Özgür eşit, şiddetsiz bir yaşam isteyen kadınlar, sözleşmenin etkin şekilde uygulanması için mücadelelerinin süreceğini belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir