logo

reklam
05 Aralık 2014

KADINLAR HAKLIDIR

Devrimleri kadınlar yapar.  Kurtuluş Savaşı’nın asıl kahramanı, Cumhuriyet’in de asıl kurucu unsuru da Türk Ulusu’nun kadınlarıdır. Atatürk bunu taçlandırmak ve bütün dünyaya mesaj vermek için Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesini sağlamıştır.
İşte bugün anlamlı hakkın verilişinin yıl dönümünü, Dünya Kadın Hakları Günü ile birlikte kutluyoruz.

Ancak sadece söylemlerle…

Erkekler yine kürsülerde uçkur düzeltip, kravatlarını ortalayıp, perçemlerini okşayarak, badem bıyıklarını burup sallıyorlar.

“Bakın size ne kadar önem veriyoruz; seçme seçilme hakkını bütün ülkelerden önce verdik, yatın kalkın dua edin” demeye getiriyorlar . Bunun üzerinden Atatürk’ü de içine alan övünç dolu cümleler kurarak bir algı yaratmak istiyorlar.

Başarılılarda…

Hâlbuki Türk kadınının tek hakkı seçme ve seçilme hakkı değildir.
Kadınlarımızın temsiliyet dışında,  doğumdan ölüme kadar her kimliğe, her yaş gurubuna göre değişen pek çok önemli sorunu var.  Cinayet, fiziksel-sözlü şiddet, töre kaynaklı kölelik, adalet, mülkiyet, eğitim, cinsel ayrımcılık, emek sömürüsü…

Bunlar sadece Türkiye’ye özgü de değil.

Her ülkenin kadınlarına yönelik tutumları farklı.  Sorunlar katmerleşiyor. Ülkelerin kadın ve erkeğin  eşit bireyler olarak hayatın içinde olması, bir ülkenin uygarlık düzeyini ortaya koyan unsur olarak görülüp kabul etmesine ve buna uymayan ülkelerin soyutlanmasına  kadar da bu sürecek..

Ama istatistikler ortaya koyuyor ki; Türkiye, sicili bozuk ülkeler arasında.

Mesela öteki hakları geçtik kadınlarımızın en temel hak olan yaşam hakları yok.

İstatistikler ortada…

2014'ün ilk 11 ayında 209 kadın kocaları, eski kocaları, ayrı yaşadıkları kocaları, imam nikâhlı yaşadıkları kocaları ve sevdikleri erkekler tarafından öldürüldü.

Neredeyse hepsi aynı yöntemlerle işlenen cinayetlere kurban gittiler. Bıçaklandılar, işkence edildi, boğuldular, pompalı tüfeğin de dahil olduğu ateşli silahlarla vuruldular.

Yine, yine çoğu aile bireyleri ve yakınları tarafından 123 kadın darp edildi, 50 kadın taciz veya tecavüze uğradı. 

Bugün önce bunları bir konuşmalıyız. Sadece bugün konuşup da bir dahaki yıl bugüne kadar da unutmamalıyız. 

 

Elbette seçme ve seçilme hakkı önemli bir hak.

Ama Türk kadını bu hakkını da kullanamıyor, kullandırılmıyor.

TBMM'de toplam 548 milletvekilinin 79'u kadın milletvekilli. Kadın milletvekili sayısı, TBMM'deki milletvekili sayısının yüzde 14,42'sini oluşturuyor.
Atatürk’ün partisi, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren parti CHP’de bile 134 milletvekilinin sadece 19’u kadın.

Bu demektir ki, siyasetin bütün olumsuzluklarını yaşayan kadınlar siyasetin dışındalar, yasa yapan kurumda, karar organında yoklar. Orada kendi yaşamlarını uluslar arası haklar manzumelerine, sözleşme yasa ve yönetmeliklere göre düzenlemekten yoksunlar.

 

Kadınlara bu günde pek çok çağrı yapılabilir ama ben derim ki; Erkek egemen bir toplumda var olmak tabi kolay değil. Size saldıracaklar, varlığınızı ortadan kaldırmak için her şeyi yapacaklardır. Şiddetin her türüne maruz kalacaksınız, öldürüleceksiniz. Kadınca özellikleriniz, kaprisleriniz, küseğenlikleriniz, analık duygunuz mutlaka olsun. Ama ilkeniz, inancınız, doğrularınız da olsun. Onlarla anlayın, algılayın.

Evde, sokakta, işte, bulunduğunuz her alanda mücadele edin, yenilmeyin, yorulmayın, teslim olmayın. Haklarınız için de mutlaka örgütlenin, siyasi partilerde, STK'larda var olun. 

Ve de en önemlisi asla sevgisiz kalmayın. Etrafınızda mutlaka sevgi kalkanı olsun.

 

Bütün kadınları sevin. İçlerinden birisini daha çok sevin. 

Bir sürü kin, öfke, vahşet, savaş, çirkinliğe, namussuzluğa rağmen hayat onlarla güzel, onlarsız olmuyor, onlarsız olmazdık da..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...