logo

reklam
07 Aralık 2016

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

*Türkiye genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı % 39, fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma yüzdesi 41,9’dur.

Kentte fiziksel şiddet oranı % 38 iken kırda % 43’tür. (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü 2012)

 · Yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı % 48,5’tir. Şiddet yaşayan kadınların sağlık sorunları yaşama, intihar etmeyi düşünme ya da deneme olasılıkları en az iki kat artmaktadır. Her 10 kadından 1’i gebeliği sırasında fiziksel şiddete maruz kalmıştır. (KSGM 2012)

· Ülkemizde kadınların % 26'sı 18 yaşından önce evlenmekte, %10’u ilk çocuğunu 18 yaşından önce kucağına almakta, % 32’sinin okula devam etmesi engellenmiş durumdadır; ayrıca okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranı erkeklerden 5 kat fazladır. 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre ise Türkiye, 2014’te 142 ülke arasında 125. sırada iken 2015’te 145 ülke arasında 130. sıradadır.

· Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesini onaylamasına rağmen Türkiye’de, kadına yönelik şiddet önemli bir endişe konusu olmayı sürdürüyor; çünkü Türkiye'de son 11 ayda 236 kadın öldürüldü. Aynı dönemde 71 kadına tecavüz edildi, 368 kız çocuğu ise cinsel istismara uğradı. 2010'dan bu yana öldürülen kadınların sayısı 1638.

· Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, OHAL'in başlamasından itibaren, yılın bir önceki dönemine göre, cinayetlerde iki katı artış olduğunu, 272 kadın cinayetinin yarısının son üç ayda işlendiğini açıkladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelen süreçte şiddet ve çatışma ortamına bağlı olarak kadına şiddet de arttı. 

Rakamlar ürkütücü…

Bütün sözlerin ve alfabelerin harflerinin bittiği nokta tam da burası.

Havanda su dövmeye, bizim buralıların değimiyle ‘kav çakmaya’ gerek yok.

Türkiye’de şiddeti önlemeyen, hatta bundan beslenen kişiler, kuruluşlar, anlayışlar, gelenek ve görenekler var.
Kadını koruyan yasalar, yönetmelikler, kurumlar var.

Ama bunlar sadece varlar.

İktidar kurulu düzenini, toplum ‘ahlakını’ kadına şiddet üzerinden koruyor.

En önemlisi de adına ‘medya’ denilen büyük aydınlatıcı güç kadına şiddeti aktuelleştiriyor, magazinleştiriyor, senaryolaştırıyor sevimli hale getirerek gerçeği karartıyor.  


İşimiz zor, hem de çok zor. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...