logo

reklam
01 Aralık 2014

JAPONYA BÜYÜKELÇİSİ GİRESUN’DAYDI

Başkan Aksu, konuğunu sıcak bir ilgiyle karşılayarak; “ Sizlere karşı büyük bir sıcaklık hissediyorum. Bizim dostluğumuz çok eskilere dayanıyor. Sizi Giresun’da görmekten çok mutlu oldum” dedi.

Japonya’nın Sagae kenti ile 1989 yılında kardeş şehir olduklarını hatırlatan Aksu, " Kardeşliğimizin 25. Yılı. Ayrıca bizim sizlerle dostluğumuz çok eskilere dayanıyor. Ertuğrul Firkateyni kazası tarihin derinliklerinde önemli bir yer tutmaktadır. Tarihi bir dostluğun temsilcileriyiz. Bunun için benim Japonlara karşı ayrı bir ilgim vardır. 1992 yılında belediyemiz Sagae’de Türkevi ve Kiraz Müzesi açılışına katılmış. Ben de 20 kişilik bir kafile ile 2013 yılı haziran ayında Tokyo ve Sagae ‘yi ziyaret ettim. Kiraz çekirdeği atma yarışına katıldım.”diye konuştu. 

Belediye başkanlığını yeniden kazanan Kerim Aksu’yu kutlayan Büyükelçi Yutaka Yokoı, Ertuğrul Firkateyni kazasında yaşamını yitirenler arasında Karadenizlilerin olduğunu, Ünye’de yapılan anıtın açılışına katıldığını söyledi. Büyükelçi Yokoı , “ Kardeş şehir Sagae ile ilişkilerinizi daha çok geliştirmenizi bekliyorum. Karadeniz çok güzeldir. Biz yağmura rastladık. Japonya ile ortak projeleriniz olacak mı? Biz yemekte hamsi pilavı yedik. Siz Japonya ziyaretinizde yemeklerden zorluk çektiniz mi?” dedi.

Başkan Aksu, Japonya’dan 107 bin dolar hibe alarak, gezici sağlık otobüsünü hizmete soktuklarına dikkat çekerek şunları dile getirdi: “ Sağlık otobüsüne belediye olarak üniteler ekledik. Muayene, tahlilleri yapıyoruz. Sagae’ye gittiğimizde kültürel ilişkimizi ekonomik ilişkilerle devam ettirmek istediğimizi ilettik. Önümüzdeki yıl, işadamlarımızla Sagae’ye gitmeyi, kardeş şehrin temsilcilerini Giresun’a davet etmeyi planlıyoruz. Japon yemeklerini yerken zorlandık. Ancak deniz ürünlerini rahatlıkla tükettik.

Sizi Aksu Festivaline ve yaz mevsiminde de bekliyoruz.”

Başkan Aksu ise şöyle devam etti: “ Türkiye çok savaşlar yaşadı. Japonya’da çok acı savaşlar gördü. Bizim yolumuz barış yolu, özgürlük yolu, demokrasi yolu, Atatürk’ün yolu. Büyük Atatürk’ün söylediği gibi yurtta barış, dünya da barış diyoruz. Bizim referansımız insan. Atatürk Avrupa’dan önce 1930 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Komşusu açken biz tok yatamayız. Dünyanın savaşlardan kurtulmasını, barış içinde yaşamasını istiyoruz. Suriye gerçeği tüm insanlığın sorunudur.”

Büyükelçi Yutaka Yokoı, Başkan Aksu’ya bazı hediyeler verdi. Japon çiçek düzenleme sanatı ikebana örneklerinden oluşan 2015 yılı takvimi hediye edilen Aksu, bu takvimi makamına asacağını söyledi.  Aksu ise  misafirine Giresun Kalite Fındık ve Fındık Başımın Tacı heykeli hediye etti.

Japonya Büyükelçisi, Belediye Başkanı Kerim Aksu ile sağlık otobüsünü gezdikten sonra şehrimizden ayrıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?