logo

reklam

İZ BIRAKANLAR

Tevfik KARA ([email protected])

„Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran ASKER ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ÖĞRETMENLER ordusudur.“ (Atatürk)

Öncelikle ÖĞRETMENLİK mesleğini HAKKIYLA icra eden, öğrencilerine birşeyler öğretmek için çabalayan EĞİTİM ordusunda görev yapan tüm öğretmenlerimizin, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’nü kutluyor, büyük-küçük demeden herkesin ellerinden öpüyorum.

İnsanlar, her yaşta doğası gereği öğrenme çabası ile büyür ve gelişir. İnsanların hayatı öğrendiği en iyi yerlerden ilki BABA OCAĞI diğeri ise  OKUL‘dur.

Okul, öğrencilerin ikinci AİLE‘si, öğretmenler ise ikinci ANNE ve BABA‘sıdır. Kendinden evvel başkaları için yaşamak yalnızca ÖĞRETMENLER‘e özgü bir düşüncedir.

Böyle bir giriş yaptıktan sonra beni ben yapan, bende İZ BIRAKAN birkaç öğretmenimi zikretmeden geçemeyeceğim.

HAYRET’tir ki bende iz bırakanlar İLK ve ORTAOKUL öğretmenlerimdir. Lise’yi hiç ama hiç hatırlamak istemiyorum. (Malum 1980 öncesi)

Hele bir Şeref öğretmen vardı ki soyadını hiç hatırlamıyorum ama ŞEREF adına layık birisi değildi. Bu yüzden Şeref öğretmeni de hiç unutamıyorum. Düpedüz emek HIRSIZ’ıydı ve unutmam imkansız.

Habibe3

Gelelim bende İZ BIRAKANLAR’a;

İlkokul‘ Tirebolu-Arslancık’ta başladım. İlk öğretmenim Ahmet DURSUN’du. Oldukça sert ve disiplinli birisiydi. Dayağını yedim mi inanın hatırlamıyorum. Bana harfleri, okuma ve yazmayı öğreten kişiydi. Hz. Ali efendimizin: „Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum“ cümlesinden yola çıkarak dayak bile attıysa HELAL OLSUN diyorum.

Gelelim İlkokul 2. Sınıfa. Okulumuz yeni yapılmıştı ve biz ikinci sınıfa yeni okul binamızda başladık. Öğretmenimiz ise mini minnacık güzel bir kızdı. İsmi HABİBE ÜSTÜN…

HABİBE  öğretmenin hayatımdaki yeri büyük. Bana okuma sevgisini aşılayanların başında gelir. Eğer 30 küsür yıldır GAZETECİLİK yapıyorsam, bunda en büyük pay sahibi HABİBE ÖĞRETMEN’dir. Habibe öğretmen Arslancık İlkokulunda 2-4 ve 5. Sınıflarda 3 yıl öğretmenliğimi yaptı.

Gel de HABİBE öğretmeni unut?!..

Bu mümkün mü? ASLAA..

İlkokul 3. Sınıfta aynı köylü olduğumuz Katip MEMİÇ’te öğretmenlerim arasında. O da tıpkı müdürümüz Ahmet Dursun gibi, sert, disiplinli ve acımasız bir öğretmendi. Samimi olarak yazıyorum ki dayağının tadını aldım mı hatırlamıyorum. Zira uysal ve çalışkan öğrenciler arasındaydım.  Zaten ANASIZ-BABASIZ büyüdük. Kendi halimizde etliye-sütlüye karışmayan bir öğrenciydim. Ama Katip öğretmenimin de dayağını yediysem HELAL olsun. Demek ki hak etmişimdir…

GELELİM ORTAOKUL’A

Ortaokul’u da ARSLANCIK’ta okudum. Arslancık Ortaokulu’nda görev yapan başta müdürümüz Mehmet AKÇAY eşi Bahtiyar AKÇAY, Türkçe öğretmenim Adil TORUN, Şimdi avukatlık yapan İhsan ABDÜLAZİZOĞLU’nu hiç unuturmuyum. İsim-Soyisimlerine kadar  hatırlıyorum.

LİSE yıllarıma gelince; Tirebolu Lisesinden Hüseyin AYTEKİN unutulur mu? Tir tir titrerdik onu görünce. Kendisine ALLAH’tan rahmet diliyorum. Yine Tirebolu’dan merhum Muammer TÜYSÜZOĞLU’nu hatırlıyorum.

VE  SAMSUN

MALUM 1980 öncesi ortalık TOZ-DUMAN… Hak eden sınıf geçmiyor. Siyasi görüşünüzü ön plana çıkarmanız gerek. Bu genelde AŞIRI SOL için geçerliydi. Ben de siyasi kimliğimden ziyade emeğimle SINIF GEÇMEK istedim.

ŞEREF ismine layık olmayan kişi beni sürüm sürüm süründürdü. İtiraf ediyorum MATEMATİĞİM hep VASAT’tı. Ama sınıfı geçecek kadar da iyiydim. Ancak gel gör ki adına layık olamayan söz de eğitimci, öğrenci istemiyor MİLİTAN istiyordu. Militan ol sınıfı geç. Olmadım ve olamadım. Tabi ki matematikten borçlu geçtik.

Anlatmadan geçemeyeceğim. Son sınıftayız ve matematiğimin ortalaması 4’ten yukarı çıkmıyor!..

Çıkarılmıyor. Ne yapsam NAFİLE…

Son sınav öncesi sınıfın süper zekasıyla konuştum ve onu önüme aldım. Şeref hocanın sorduğu 4 problemi, noktası virgülüne kadar aynen arkadaşımdan kopyaladım. Başka ÇAREM yok!

Benim arkamda oturan bir arkadaşta benden kopyaladı. Öğrencilik hayatımda çekiğim KOPYA sayısı tek elin parmaklarını geçmez!..  Şeref hoca beni çaresiz bırakmıştı.

Aradan iki hafta geçti ve Şeref hoca sonuçları okuyor. Önümdeki çalışkan öğrenci 10, bendfn kopya çeken arkadaki arkadaş 10…

Ya ben? KOCAMAN bir 4… Yazıyla DÖRT…

İtiraz ettim, verdiği cevap: „Otur lan yerine“

Ve tabi tek dersten ikmale kaldım. Sonunda BORÇLU geçtim sınıfı.

Şimdi gelin bu ŞEREF’li öğretmeni UNUTUN!..

HABİBE, Adil, İhsan, Ahmet, Katip ve diğer öğretmenler olumlu yönden İZ BIRAKTILAR… Ya o ŞEREF’li öğretmen?!

Kendiside İZ BIRAKTI ama olumsuz bir şekilde. Yaşıyor mu öldümü bilmiyorum ama kendisine HAKKIMI HELAL etmiyorum.

ALMANYA’daki öğretmenlerimide hatırlıyorum elbette. Ancak bende asıl İZ BIRAKANLAR, İlk ve Ortaokul öğretmenlerim oldu. Oysa aradan geçen 40 yıla yakın zaman içinde asıl onları unutmam gerek.

Ama UNUTULMUYOR işte.

Zira İZ BIRAKTILAR…

HABİBE öğretmenimi 42 yıllık bir aradan sonra ziyaret ettim. Bu anlamlı gün vesilesiyle SAYGI’yı ve ÖVGÜ’yü hak eden tüm ÖĞRETMENLERİN önünde ceketimi ilikliyor, hepsinin ellerinden öpüyorum ve yazımı yüzyılın dehası-devlet adamı M. Kemal ATATÜRK’ün bir cümlesiyle noktalıyorum.

Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir“
 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...