Giresun

İYİ PARTİ TBMM’YE GİRESUN İÇİN ÖNERGE VERDİ

İYİ Parti, Giresun’un sorunlarının araştırılması için TBMM Başkanlığı’na önerge vererek, araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Samsun Milletvekili Bedri Yaşar imzalı araştırma önergesinde, Güney Çevre Yolu, Eğribel Tüneli, Hızlı Tren, Fındık ve Fiskobirlik, Turizm konu başlıklarına yer verildi.

Yaşar’ın, 21 milletvekilinin imzasıyla verdiği önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Güney Çevre Yolu sorunu Giresun’un en öncelikli ve en önemli sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Karadeniz’deki 4 ilin hepsinin Güney Çevre Yolu varken, Giresun’un Güney Çevre Yolu bulunmamaktadır .

Güney Çevre Yolu Giresun’un trafik sorununun yanında liman giriş çıkışı başta olmak üzere çevre üzerine olumlu etkileri olacaktır. Giresun’un Güney Çevre Yolu sorunu ne yazık ki bugüne kadar çözüme kavuşturulamamıştır.

Giresun bitmeyen 20 kilometrelik Dereli Yolu ve Eğribel Tüneli’nin üzerine Zigana’da 2 defa tünel yapılmıştır. Bu sene de Dereli Yolu için yalnızca 13 milyon TL ödenek ayrılmıştır. Bu ödenekle 100 metre bile yol yapılması mümkün değildir. Halbuki yaşanan son sel afeti sırasında 5 Bakan da yol konusunda Giresunlulara söz verilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Trabzon’a hızlı tren sozu verilmiştir. Bu güzergaha Giresun dahil edilmemiştir. Güzergah konusu yeniden gözden geçirilmeli ve bu konudaki Giresun’un talebi karşılanmalıdır. Burada Refahiye Çamoluk Şiran Kelkit Gümüşhane Tirebolu ve Trabzon güzergahı alternatif yol olarak önerilmektedir.

Giresun’un en önemli sorunlarından birisi de fındık ve Fiskobirlik konusudur. Fındık konusu Giresun ve Giresunlunun gündeminden hiç düşmeyen bir konudur. Giresun’da Fındık konusunun da tütün gibi olmasından korkulmaktadır.

Fındık piyasasına 3 şirket hakim durumdadır. Teşvik konusunda sorun yaşamayan bu şirketler 24 Aralık tarihinde yeni teşvikler almıştır.

Ne yazık ki Fiskobirlik bu şirketlerle rekabet edemiz hale gelmiştir. Bu durum karşısında Fiskobirlik arsa satmaya başlamıştır. Fiskobirlik ne yazık ki yeterince desteklenm emişt ir.

Giresun turizm konusunda da sorunlar yaşamaktadır. Şehir, turizm gelirlerinden hak etmiş olduğu payı bir türlü alamamıştır. Giresun’un yaylaları yeterince tanıtılamamış ve yerel ürünler ön plana çıkarılamamıştır”.
Önümüzdeki günlerde genel kurulda görüşülmesi beklenen önergeyle ilgili Ak Parti milletvekillerinin ne tür tavır takınacakları, araştırma komisyonu kurulmasına evet deyip demeyecekleri şimdiden merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir