logo

reklam
18 Ocak 2018

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ÜNZİLE YÜKSEL’DEN TAŞERON TEPKİSİ

 “TAŞERONA KADRO VERİRKEN MÜLAKATTA NE SORACAKSIN?”

İYİ Parti İl Başkanı Av. Ünzile Yüksel gündemin önemli konularından biri olan Taşeron Yasasıyla ilgili bir açıklama yaptı.” Taşeron işçilik adı altında yıllardır köle gibi çalıştırılan işçiler resmen bir sömürü hayatı yaşadılar. Şimdi taşerona kadro hakkı doğdu. Tamam, çok güzel, âmâ kime göre neye göre kadro?

Taşerona kadro fırsatı sunan yasa düzenlemesini yeterli bulmadığını söyleyen Ünzile Yüksel, yazılı açıklamasında, şu görüşleri ifade etti: “Taşerona bir hak getiriyor gözüken yasa öte yandan büyük bir hak kaybına da yol açmakta. Kamuda birmilyon üçyüzbin kişilik taşeron var. Yapılan düzenlemeyle 750-800 bin civarı bir taşeron kadroya alınıyor. Gerisi ne olacak? Onlar bu haktan neden yararlanamıyor. Onların ne günahı var? Belediyeler, özel idare ve KİT’lerde çalışan taşeronlar kapsam dışı. Bu büyük haksızlık. Yerel Yönetimlerle ilgili düzenlemenin çok büyük eksiklikleri vardır. Buradaki taşeron işçiler merkezi yönetimde olduğu gibi işçi kadrosuna alınmıyor. Buralardaki taşeronlar ya halen çalıştıkları şirkette çalışmaya devam edecek ya da belediye bir şirket kurarak bu işçileri kendi şirketinin elemanı yapacaklar. Bu bir kadroya alma değildir. Burada kapsam son derece dar tutulmuştur. Diğer yandan merkezi yönetimde çalışan taşeron işçiler için de problem var. Buradaki taşeron işçilerin de sınava tabi tutulması söz konusudur. Doğrudan kadroya geçiş uygulaması yoktur. Oysa bu işçilerin kadrolu işçi olmasına engel bir olumsuzluk olmadığı sürece herhangi bir problem olmaması gerekir. Çünkü uzun yıllar kamuda taşeron işçi olarak çalışan kişi zaten bu işte yeterlilik sahibidir.

Ünzile Yüksel açıklamasına şöyle devam etti;  “Hadi yazılı sınavı anladık, uygulamalı sınav yapsan onu da anlarız da bu mülakat ne arkadaş? Ne soracaksın mülakatta? İşin içine mülakat girince kafalar karışıyor. Yıllardır her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa şahit olunca insanda ister istemez bu mülakat AK Parti ile doğrudan ve dolaylı bağı olmayan hiçbir taşeron bu mülakatı geçemez düşüncesini uyandırıyor, ancak biz bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz.”

Taşeron işçi düzenlemesinin hak kaybına uğramasının da söz konusu olduğunu ileri süren Yüksel, “Taşeronla ilgili çıkan son KHK’da bu işçilerin her türlü haklarından vazgeçmesi yönünde feragat dilekçeleri verecekleri düzenlenmiştir. Haklarından vazgeçerlerse yıllık izinleri ve kıdem tazminatları ne olacak? Bu konuda yetkililer kıdem tazminatından etkilenmeyeceğini söylüyor ama şuanda bazı belediyeler işçilere feragatname imzalatıldığı duyumlarını alıyoruz. Burada büyük bir hak kaybı söz konusu. Yasa bu haliyle zaten yıllardır mağdur olan taşeronu bir kez daha mağdur etmektedir ” dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?