logo

reklam

İŞTE HOŞGÖRÜ BUDUR!..

 Beni gülümseten BİR ANI 

(Tevfik KARA ([email protected]))

2 hafta önce MEMLEKET'e yaptığım ziyarette, gazeteci arkadaşım Kaya ÇORUK'la  sahilde akşam gezintisi yaparken, Tirebolu Otogar'ına kadar uzanmıştık.

Arkadaşa; " Otogar'daki SÜZER yazıhanesini emekli öğretmen ve şimdi ki CHP Tirebolu İlçe başkanı Mehmet ERARSLAN işletiyor. Gel bi de dayımı ziyaret edelim" dedim.

İçeriye girince DAYI MEHMET'le  sarmaş-dolaş olduk.

DAYI MEHMET kimdir? Müsadenizle biraz tanıtayım.

Mehmet ERARSLAN, Arslancık Köyünden HEREKLİOĞLU'larından rahmetli DAYI OSMAN'ın oğlu ve annem Nezire'nin öz  be öz dayısıdır.

Lakapları "DAYI" olduğu için DAYI'lık rahmetli dedemizden kendisine geçmiştir.

Yapı olarak çok sempatik ve güleryüzlü bir insan olduğu için büyük-küçük herkes ona "DAYI" der. Kendisi Tirebolu'da yıllarca öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu. Emekli olduktan sonra da köşesine çekilmedi ve otogar'daki Süzer yazıhanesini o işletiyor. Çok iyi bir sosyal demokrat olduğu için birazda politikaya bulaştı. Yıllarca Tirebolu CHP ilçe teşkilatında görev yaptıktan sonra şimdi ilçe başkanlığını DAYI MEHMET üstlendi.

Dayıma; Kaya'yı tanıttım. Kaya, Sakarya İlkokulu mezunu olduğunu söyleyince, dayım ona; "Beni tanıyormusun? Hiç dayağımı yedin mi?" diye takıldı. 🙂 Facebook'taki eski fotoğraflarla okul anıları tazelendi. Ancak Kaya Çoruk, dayımın şamarını yemediği için onu pek hatırlayamadı. Zira bir sınıf ilerdeymiş.

Daha sonra dayım bana hal hatır ve nereye yazdığımı sordu. Bende SABAH Gazetesine transfer olduğumu söyleyince: "VayYY demek HAVUZ Medyasına yazıyorsun" diye takıldı ve Kaya ile okul anılarına devam devam ettiler. Ben hiç bu sözün altında kalırmıyım?

Meslek olarak zaten ARAŞTIRMACI GAZETECİYİZ 🙂 

Yazıp ve çizen birisi olarak gittiğim yerlerde matbaa ürünü olarak ne varsa beni hep ilgilendirir. İster gazete, dergi veya kitap isterse reklam içerikli afiş veya el ilanı olsun ilgimi  çekmiştir. Ne olursa olsun alır-incelerim…

Onlar konuşurken ben de çevreyi araştırmaya başladım.

Aman ALLAH'ım ne göreyim?!

Hemen DAYI MEHMET'in oturduğu masanın ön tarafında ZAMAN Gazetesi duruyordu. Aldım gazeteyi ve dayıma seslendim; "Dayı bana HAVUZCU diyorsun ama sende PARALELCİ olmuşsun 🙂  Ne iştir anlayalım" dedim. Dayım hem şaşırdı hem de tebessüm etti.

Ben DAYI'mı çok iyi anladım. Dayım koyu bir CHP'li ama aynı zamanda bir ESNAF.

Elbette o kesimden de çok sayıda müşterisi var. Onları kırmamak adına ZAMAN'a abone olmuş. Bence çok ta iyi yapmış.

Oldum olası tek taraflı ve kasıtlı düşünen insanlardan uzak durmaya çalışırım. İnsan çift taraflı veya çok yönlü okumalıdır. Sürekli tek taraflı ve önyargılı şeyler okuyan kişi doğruyu bulamaz.

Zaten başımıza ne geldiyse OKUMAMAKTAN geldi. Yanlışta olsa okumalıyız. Okuya okuya elbette bir gün doğruları öğreneceğiz ve göreceğiz.

Ve DAYIM esnaf olduğu kadar bir EĞİTİMCİ.  Okumanın ne olduğunu o çok iyi biliyor. CHP'li de olsa ZAMAN okuyabiliyor ve okuyor. İllaki CUMHURİYET Gazetesi diye tutturmuyor.

İşte gerçek AYDIN

İşte gerçek SİYASETÇİ

İşte asıl ESNAF

İşte İNSAN

İşte HOŞGÖRÜ

İşte benim DAYIM

İşte MEHMET ERARSLAN…

Birilerine ve bilhassa da CHP'nin MERKEZİ'ne yani ANGARA'ya örnek veya hutta KAPAK olması gereken bir KİŞİ ve davranış.

Umarım ANGARA'dakiler eski zihniyeti bırakıp DAYI MEHMET örneğine dönerler.

Dönerlerse İKTİDARA yaklaşırlar.  Yoksa ebediyen MUHALEFETTE kalırlar.

Bizden söylemesi…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...