Giresun

İŞTE HAVAALANI GERÇEĞİ

Vali Hasan Karahan başkanlığında yapılan İl Koordinasyon Kurulu’nda Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı konusu da görüşüldü. Kurula havalimanı inşaatıyla ilgili teknik bilgi veren Ulaştırma denizcilik ve haberleşme 9. Bölge Müdürlüğü Baş Mühendisi Atilla Aydın, 3000m uzunluğundaki pist asfaltının tamamen bittiğini söyledi. Atilla Aydın, havaalanının üstyapı ihalesi ile ilgili de bilgiler verdi. Buna göre, terminal ve diğer binalar için 100 milyon lira tutarında bir ihale gerçekleştirilecek. Aydın, havaalanının yılın ikinci yarısında, üst yapının ise yıl sonunda tamamlanacağını açıkladı.

Bugüne kadar 31. Milyon 295 bin taş kullanılan havaalanı için geçen yıl 106 milyon 453 bin TL harcama yapılmış.

 Giresun İl Koordinasyon Kurulu’nda Ordu-Giresun Havaalanı konusunda bilgilendirme yapıldı. Kurula bilgi veren Başmühendis Aydın, havalimanında bugüne kadar 4540 metre boyundaki dış koruma mendireğinin 4250 m’sinin, 2728 metre boyundaki iç koruma mendireğinin 2270 m’sinin tamamlandığını belirterek, 3000 metre uzunluğundaki pistin tamamen asfaltlandığını önümüzdeki bahara doğru asfaltın üzerine pist taş mastik aşınma tabakası döküleceği bilgisini verdi. Havalimanı inşaatının fiziki olarak %79,09’unun tamamlandığını kaydeden Aydın, terminal binası ve diğer destek binaları kapsayan üst yapı tesislerinin ihale çalışmalarının devam ettiğini belirterek şu bilgileri verdi:“Bu işimizin 2013 yılı ödeneği 120 milyon 689 bin TL. olup bunun 106 milyon 453 bin TL. si harcanarak % 88,20 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu proje kapsamında ana hatlarıyla etap sahaları yani pist, taksirut, apron, koruyucu mendirekler, çevre yolu ve emniyet tel örgüsü yer almaktadır. Bu güne kadar toplam 31. Milyon 295 bin olan değişik kategorilerdeki taşları 23 milyon kotu tamamlanmıştır. Yine 130 bin ton olan asfalt kaplama işleminin de 115 bin tonu yapılmış, 505 bin m3 olan tarama işleminin tamamı yapılmış, 20 bin ton olan beton imalatının da tamamı yapılarak toplamda % 80 oranında fiziki bir gerçekleşmeye ulaşılmıştır”.

Atilla Aydın, havaalanının üstyapı ihalesi ile ilgili de bilgiler verdi. Buna göre, terminal ve diğer binalar için 100 milyon lira tutarında bir ihale gerçekleştirilecek. Aydın, havaalanının yılın ikinci yarısında, üst yapının ise yıl sonunda tamamlanacağını söyledi.

Başmühendis Atiilla Aydın, “Bu kapsamdaki diğer girişimimiz Ordu-Giresun havaalanı üst yapı inşaatıdır. Bunun 20 bin m2 si terminal binası, 19 bin 500 m2 si de diğer destek binalarımız olmak üzere bu inşaatımız 39 bin 500 m2 inşaat alanı kaplamaktadır. Bu işin proje tutarı 100 milyon TL olup ihale kararı alınarak sözleşme için yasal süreç beklenmektedir. Havalimanını bu yılın ikinci yarısında bitirmeyi planlıyoruz. Üst yapı sözleşmesi de uzamazsa yıl sonunda da üst yapıyı bitireceğiz” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir