logo

reklam

İNSAN HAKLARI FİLM FİLM GÜNLERİ SONA ERDİ

Giresun Belediyesi ev sahipliğinde yapılan 6. AB İnsan Hakları konulu film günlerine katılan “ Saatte 2 Avro” filminin yönetmeni İtalyan Andrea D’Ambrosio, "gelecekte Giresun'da film çekmek istiyorum" dedi. 

Vahit Sütlaş Sahnesi’nde gösterilen filminden sonra izleyicilerle bir söyleşi yapan yönetmen, filmde konu ettiği işçilerin durumunun dünyanın bir çok ülkesinde, Türkiye de benzer olduğunu, insan yaşamından ortak bir  bölümü beyaz perdeye aktarmaya çalıştığını söyledi. Giresun’u ve halkını tanıdığı için kendisi şanslı hissettiğini dile getiren D'Ambrosio görüşlerini şöyle aktardı: “Bu tatlılar bu kokular yaşayan bir şehri yansıtıyor. Giresun harikulade bir şehir. Kıyı şehri ve özellikle de Karadeniz üzerinde bulunması bana büyük mutluluk veriyor. Burada bulunmam, size çok samimi bir şey söyleyeyim evimden kilometrelerce uzaktayım ve kendimi evimdeymiş gibi hissediyorum. Çok güzel bir duygu. Neden olmasın ilerde Giresun’da da bir film çevirebiliriz.”

Film Günlerinin Cumartesi bölümünde sinemaseverler yine dört film izlediler.“ Bisikletler Arabalara Karşı” filminden sonra Türkiye Bisikletiler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, küresel hava kirliliği ve büyük metropollerin bisiklete nasıl geçtiklerini anlatarak, bisikletin bir yaşam biçimi olduğunu izleyicilerle paylaştı. Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahadır Boz, hava kirliliğinin insanlar ve diğer canlılara etkilerini anlattı.

6.AB İnsan Hakları konulu film günlerine katılan sinema ve tiyatro sanatçıları İskender Altın, Nazi,f Zorlu, Güven Kıraç, akademisyenler Prof.Dr. Hülya Uğur, Öğretim Üyesi Bahadır Boz, Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz’a günün anısına Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez, Meclis Üyeleri Hatice Oral, Erdinç Hıdımoğlu tarafından şilt verildi.

Etkinliğin son gününde de çocuk filmleri gösterimleri yapıldı. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?