logo

reklam

İKİSU BARAJI’NIN SUYUNU GİRESUN’A ÇOK GÖRÜYORLAR

İkisu Barajı ihalesini alan firmanın HES inadı sürerken, DSİ Genel Müdürlüğü’nın barajın aynı zamanda su kaynağı olarak da kullanılması talebini dikkate almadığı yönündeki iddialar ortalığı karıştı. Konu  İl Genel Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında da gündeme geldi. Ancak CHP grubunun iddiaların araştırılması ve İkisu  Barajı’nın gövdeli baraj şeklinde yapılarak aynı zamanda içme suyu ihtiyacı için de kullanılmasına dair  araştırma önergesi,  AKP’nin oylarıyla  red edildi. AKP’li meclis başkanı Murşit Gürel önergeyi gündeme almayarak konunun görüşülmesini engelledi. Konuyla ilgili gündem dışı söz alan önerge sahibi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz da 1960’lı yıllarda Annakkaya Barajı olarak başlatılan HES projesinin, mevcut HES’ler gibi değil, gövdeli baraj şeklinde yapılmasının uygun olacağınız söyledi.

Yılmaz, konuşmasında,” Dereli ilçemiz olmak üzere,Aksu havzası bağlantılı yerleşim yerleri,Giresun Merkez ilçe,Bulancak ve Keşap ilçelerinin 50 yıllık içme suyu gereksinimini karşılayacak çok önemli bir projedir.      İçme suyunun yanı sıra ,125,37 GW/YIL elektrik üretim kapasitesi  olan,bu projenin,gövdeli baraj olarak bölge iklimine ve ekolojik yapıya daha az zarar vereceği,Aksu deresinin sularının azaldığı yaz aylarında tuttuğu rezev  sudan dereye vererek ,can suyuna katkı sağlayacağı bir gerçektir”dedi.

Mehmet Yılmaz şunları söyledi:” Öte yandan,içinde yağ olduğu söylenen baraj suyunun TÜBİTAK analizinde temiz olduğunun ortaya çıktığı,  İhaleyi alan IC İçtaş  inşaat sanayi ve tic.A:Ş firmasının ,bu projeyi  Gövdeli Barajdan ,Aksu üzerindeki diğerleri gibi HES  yapmayı istediği,bu  proje i le ilgili çeşitli davaların olduğu,ayrıca  DSİ Genel Müdürlüğünden  de Hidroelektrik üretecek  Gövdeli Barajın devam etmesi,ancak içmesuyunun  isale  hattı pahallı olduğundan  su işinden vazgeçilmesi yönünde sözlü görüş belirtildiği iddia edilmektedir.

Giresun’umuz ve kapsadığı ilçelerimiz için yaşamsal önemi olan bu projenin hangi aşamaya geldiği ve ne zaman faaliyete geçebileceğini  öğrenmek  hepimizin en doğal hakkıdır. Bu yüzden  bir komisyon marifetiyle  konunun araştırılması ile ilgili yazılı önergemizi  Meclis Başkanlığına  sunuyorum”

İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel ,bu önergenin komisyona havalesini  uygun görmediğini ifade ederek önergeyi oylattı.AKP Grubunun oylarıyla önerge red edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?