GiresunManşet Üstü

HOPPALA!…İŞTE YENİ TÜRKİYE…

Giresun’un Görele ilçesinde 5 yıl önce şüpheli bulunan ölüm nedeniyle adli birimlerce yapılan inceleme ve soruşturma sonucu cinayet zanlısı olarak annenin tutuklandığı cinayetle ilgili haber yapan Giresun’daki yerel gazetelerin Yazı İşleri Müdürleri, “haberde gizlilik kararının ihlali iddiasıyla” savcılık tarafından şüpheli olarak adliyeye çağrıldı.Üstelik de aynı haberle ilgili Giresun Valiliği ve Emniyet Müdürü Uğur Öztürk de açıklama yapmıştı. 

SEN MİSİN HABER YAPAN?…
Söz konusu cinayetin haberinin yapılmasıyla ilgili ifade veren Yazı İşleri Müdürleri, ulusal basında da geniş yer bulan haberle ilgili sadece yerel gazetelerin savcılığa davet edilmesine şaşırdıklarını belirtirken, haberle ilgili alınmış olan bir yayın yasağının bulunmadığına da dikkat çektiler.
Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram ise "Hakkında yayın yasağı dahi bulunmayan bir haberden dolayı gazetecilerin savcılığa çağrılmasını doğru bulmuyoruz. İddianamede “haberin gizliliği” deniliyor. Haberin gizliliği varsa daha önceden mahkeme kararıyla bildirilmesi gerekirdi. Bildiğimiz yöntem bu şekildedir. Ancak açıkça yaşanmış olan olay sonrasında Emniyet Müdürlüğü tarafından da basına tanıtılmış olan bir habere, savcılıkça el konulması ve soruşturma açılması doğru bir yaklaşım değildir. Bu şekilde Türkiye’de haber yapma imkanı da kalmaz. Ayrıca söz konusu haber ulusal gazete ve televizyonlarda yer alırken, her zaman olduğu gibi fatura yine yerel gazetelere kesilmiştir” ded

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir