GiresunKültür - SanatManşet Üstü

HOCALI SOYKIRIMI VE KARABAĞ SORUNU TARTIŞILDI

ORTAK GÖRÜŞ: "ERMENİ SOYKIRIMINI DÜNYAYA ANLATAMIYORUZ"…

Açılış konuşmasını yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, Hocalı katliamının dünyaya yeterince duyurulmadığını belirtti. Attar, “Son 100 yıl zarfında etnik ve dini nedenlerle uygulanan soykırımlardan en sonuncusu Hocalı katliamıdır. İnsanlara eziyet ederek hayatlarına son verilmesi vahşettir, insanlığın yüzkarasıdır. Hepimize Allah tarafından verilen en doğal haklardan biri olan yaşama hakkını almaya Allah’tan başka kimsenin hakkı yoktur. Hocalıda savaş yoktu. Orada sivil halk hunharca katledildi” dedi.

KARABAĞLI, ERMENİ SOYKIRIMI MAĞDURU ATTAR'IN KONUŞMASI DUYGULANDIRDI: "KARABAĞ İŞGAL ALTINDA, 20 YILDIR BABAMIN MEZARINA GİDEMİYORUM" 

DSC_3271Karabağ’ın Ermeni işgali altında olduğu için babasının mezarını 20 yıldır ziyaret edemediğini belirten Rektör Attar, salonda bulunan herkesi duygulandıran konuşmasında, çokları gibi annesinin de işgal bittiği zaman mezarının o topraklara taşınmasını isteyenlerden birisi olduğunu söyledi. Aygün Attar, sözlerini  şöyle sürdürdü: “İstiyorum ki bu toplantı geçen sene de olduğu gibi Karabağ’da yarım kalmış o ezanın sedasını dinleyelim öyle bitsin. Çünkü onun sonunda Azerbaycan Türklerinin bir ifadesi var. Diyorlar ki bu Hakkın sesidir ve Hocalıda bizim hakkımızdır. Hakkımızı olan davada, haklı olduğumuz davada zafer kazanabilmemiz için o toprakların, o yerlerin geri alınması gerekiyor. Ve bu gün bu topraklarda boş kalan mezarlar  var, Ermeniler tarafından yok edilmiş dağıtılan mezarlar var. Azerbaycan kaçkın statüsünde olan bir milyon insan içinde annem de başta olmak üzere; hayatını kaybettiği zaman  ‘ben öldükten sonrada o topraklar alındığı zaman mezarım oraya taşınsın’ dileğinde bulunan çok insan var. Bir evlat için en büyük görev annesinin babasını kaybettiği zaman mezarının başında duasını okumaktır.  Ben hayırlı bir evlat değilim. Ermeni işgali altındaki kalan coğrafyadaki babamın mezarını 20 yıldan fazladır ziyaret edemiyorum. Çünkü evlat olarak hakkım olan bu gerçeğin artık dünya tarafından da idrak edilmesini diliyorum. “

MİLLETVEKİLİ SAFİ: BU SOYKIRIMI UNUTMAMALI, UNUTTURMAMALI, DÜNYAYA ANLATMALIYIZ

Attar’dan sonra konuşan Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği Genel Başkanı İsmail Safi ise; konuşmasında, Türklerin Anadolu’ya göçünün ardından başlayarak, günümüze kadar geçen süreçte Ermenilere bakış açısını anlattı. Tarihin hiç bir döneminde Ermenilere kötü davranılmadığımı ifade eden Safi,  “Biz millet olarak kin ve nefret taşımayan bir milletiz. Bizim tarihimizde nefret ve kin yoktur. Aksine Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi zaatların kuşaktan kuşağa aktardığı sevgi ve hoşgörüsü vardır. Ermeniler tarafından Hocalıda kadın, çocuk yaşlı demeden yapılan soykırım tarihte insanlığın yüzkarası olarak yerini almıştır. Bizlere düşen bu soykırımı unutmamak ve yaşanılan olayları dünyaya anlatabilmek. Maalesef dünyaya anlatmakta biraz zayıf kalıyoruz.” dedi.

DSC_3255"GİRESUN ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYE'NİN EN İYİ ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA"

Rektör Attar’la ilgili düşüncelerini de açıklayan Milletvekili Safi, “Giresun üniversitesi ve öğrenciler olarak kendisinden gurur duymalısınız.  O topraklardan buraya geliyor ve burada gerçekten bu bölgenin en başarılı üniversitenin kurulmasında öncülük ediyor. Ve tabi biz Giresun üniversitesini bölgenin en iyi üniversitelerinden biri olarak düşünüyorduk ama gerçekten Türkiye’nin en iyi üniversiteleri olma yolunda da emin adımlarla gidiyor.  Birleşmiş Milletlerin kendi logosunu kullanma hakkı verdiği Türkiye’deki 5 üniversiteden biridir. Hem üniversite olarak hem de  bu üniversitenin rektörü olması sıfatıyla kendisini 2023  vizyonu doğrultusunda da kendisi birinci seçilmiş ve birinciliğine layık görülmüştür ve bu anlamda da büyük bir alkışı hakkediyor. Bizde başarılarının devamını diliyoruz.”şeklinde konuştu.

Milletvekili Safi konuşmasının sonunda kendisi Attar’ı alkışladı ve salonda bulunanlara alkışlattı.

DSC_3258VALİ'DEN ANLAMLI MESAJ: BİR GÜN O KÖTÜ GÜNLERİN HESABI SORULUR

Açılış konuşmalarının ardından Vali Hasan Karahan, Milletvekili Safi’ye teşekkür ederek bir plaket verdi. “Böylesi önemli bir seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” diyen Vali Karahan, “Sayın Vekilime özellikle teşekkür ediyorum.  İstanbul buraya kadar zahmet edip geldiler. Rektör hocama da teşekkür ediyorum böylesine anlamla bir günde bizleri bir araya getirdiler. Ben şehit ailelerine başsağlığı diliyorum. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. İnşallah bir gün o kötü günlerin hesabı görülür. Milletimiz dim dik ayakta. O yönden bir sıkıntımız yok. Her şeyin vakti zamanı var.”şeklinde konuştu.

DSC_3266

Hocalı’da Ermenilerin yaptığı katliamın anlatıldığı kısa filmin ardından  Karadeniz Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Hayati Aktaş, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Doç. Dr. Adem Kara, Giresun Üniversitesinden Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, Eko Avrasya Danışma Kurulu Üyesi Dr. O. Can Ünver ve Hocalı'ya Adalet Kampanyası Türkiye Temsilcisi Gözde Kılıç Yaşin, konuşmalarıyla devam etti.

DSC_3239

Paneli; Başsavcı Abidin Bozkan, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Rektör Yardımcıları, öğretim üyeleri akademisyenler, bazı STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

bf

Panel sonunda Rektör Attar, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik'le birlikte katılımcılara plaket takdim etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir