logo

reklam
05 Ekim 2015

HACI ABDULLAH HALİFE ANILDI

Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencisi Trabzon Valisi’ykende Şehzade Yavuz Sultan Selim’in hocası olan Karadeniz’in önemli erenlerinden Hacı Abdullah Halife, 15.Yüzyılda yaşadığı ve zaviyesinin bulunduğu Giresun’un Yağlıdere ilçesi Tekke köyünde düzenlenen programla anıldı.

 

DSC_0309

 

Programa, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Kaymakam Hasan Günaydın ve il dışından da gelen kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Köy muhtarının açılışı konuşmasının ardından, Özel İdare Kültür Müdürü Mehmet Fatsa ve Giresun Üniversitesi İslami  İlimler Fakültesi Dekanı Abdurahman Haçkalı Hacı Abdullah Halife hakkında bilgiler verdi.Anma etkinliği ilahi gurubu konseri,  Kur'an-ı Kerim tilaveti  ve yemekle sona erdi.

Anma etkinliği sonrasında, protokol ve davetliler köyde bulunan Hacı Abdullah Halife’nin 1486 yılında yaptırdığı cami, ondan kalan eserlerin sergilendiği müze ve zaviye, değirmen ve diğer eserler gezildi.

DSC_0358

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugüne kadar köylülerin çabalarıyla günümüze taşınan bu eserlerin restore edilerek bir proje kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bektaşoğlu,”Tekke köyünde turizme kazandırılması gereken çok önemli kültür mirasları var. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Anıtlar Yüksek Kurulu aracılığıyla bu eserleri aslına uygun şekilde korunmasını sağlaması gerekiyor. Bunun için ben de bir çalışma yapacağım.Burası mutlaka inanç turizmine, dolayısıyla da bu köyümüze gelir getirecek bir ürün haline dönüştürülmeli” dedi. .

DSC_0365

Kaymakam Hasan Günaydın ise gelecek yıllarda etkinliği Türkiye’ye duyurarak ilçenin tanıtımını yapacaklarını söyledi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?