GiresunKültür - Sanat

“HER YER TİYATRO” MART 84.SAYI ÇIKTI

"HER YER TİYATRO" MART 84.SAYI ÇIKTIMart ayı kadın ve tiyatrodur biraz, o yüzden kıymetlimizdir. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günümüz şimdiden kutlu olsun.

Bu ay Tiyatro Gazetesinde de bir çok yazı ve röportaj bu konuda. Abone olun haberiniz olsun.

Fakat öncesinde biraz da tiyo verelim “bu ay ne var ne yok”a dair…

Tiyatro Gazetesi 84. Mart sayısıyla karşınızda.

Manşet “Her Yer Tiyatro”

İlk sayfada yer alan haberlerden ilki “12. ETHOS Ankara Uluslararası-

Tiyatro Festivali” ki ayrıntılı programı, gazetenizden okuyabilirsiniz. “Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu: Makedonya Gamzesi” ve Hasibe Aygül Özgür’ün Arzu Taşkın ile yaptığı söyleşi “Kadınlar yaratıcı gücünü sanatta daha fazla kullanmalı” ile “Şen Makas Tiyatro Kare’de”.

Gazete’nin manşeti “Her yer Tiyatro” demiştik. Nurhan Uslu’nun yazısının başlığı idi bu. Bu ay Uslu, mart ayının yoğunluğundan, özel günlerinden ve tiyatroya yansımalarından dem vurmuş.

A.Kadir Bozkurt ise “Ve yeniden Tiyatro” derken, Avni Rakop “Bi’ dünya Tiyatro… Samsun Tiyatro’ya doyacak” diyor.

Tamer Levent bu ay ki yazısında “Sanata Evet’li yaşamı benimsemek, bizi daha biz yapar” derken, Yard.Doç.Dr. Rasim Aşın ise “Tiyatro Sanatının doğduğu mekanlarda, Gençlik Tiyatrosu Şenliğinin 2.si 20-27 mart tarihlerinde, Salihli-Sardes de yapılacak” dedi.

Serkan Fırtına “Geçen ayın dökümü ve mart ayının umudu”, Mehmet Nurkut İlhan “Dünya’dan kukla konuklarımız, 12. İzmir Uluslararası Kukla Günleriyle geliyor.”, Halit Karaata “Atın üstünde sıkı durun” derken, Cenk Behram Su ise “Kadın sorunlarının sahnelenmesi” diyor.

Bu ay Tiyatro Gazetesi’nde, Çiğdem T. Özçelik “O.B.K.T sahnesinden bir yıldız daha kaydı” derken, Berat Beyoğlu ise “Kürklü Venüs: Yozlaşmış entelektüelin anatomisi” ve “Palto 4. sezonunda” başlıklı yazılarıyla okurla.

Hayati Özen “İki usta, iki heves, dört nefes: Akademi Tiyatro Atölyesi”, Müfit Semih Baylan “Hafif dansın naif temsilcisi”, Şirin İnci “Erkek bakışı, algısı, yargılarıyla, kadının tiyatrodaki yeri ve Feminist Tiyatro”, Azer Şelte “Abzürd tiyatro ve yabancılaşma”, Ertan Aksu “7 Kocalı Hürmüz, seyircisiyle buluşuyor”, Yavuz Özgüngördü “Yalova’da kültür-sanat” derken, Nevin Koçoğlu “Yüzleşme/İnsanın fiziksel gerçekliği trajiktir” başlıklı röportajını Yeşim Eyüboğlu ile yapmış.

Süheyla Koçak kendinden bahsettiği yazısıyla, Ebru Sözen Yıldız ise “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” başlıklı yazılarıyla gazetenizde.

Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler “Konya Devlet Tiyatrosu’nda zemheride baharı yaşatan bir reji ve oyunculuk: dördüncü ay” derken, Arzu Taşkın ise “Kadınlar yaratıcı gücünü sanatta daha çok kullanmalı”, “Kafatası yoksa vijdan” başlıklı yazıları ve “Varoluşu gereği sanat özgün olmak zorundadır” başlığıyla yayınlanan Engin Alkan röportajı gazetenizde.

Mehmet Nurkut İlhan bu defa bir röportajla karşımızda “Çizgilerin karakterle öyküye dönüştüğü mizah sahnesi’nin karikatür ustası Nezih Danyal”.

Ödüllü bulmacamız her ay olduğu gibi bu ay da sizleri bekliyor. Kitap ödülümüzün sahibi belki de sizsinizdir…

Murat Fidan ve Hikmet Kaymak “Dicle Üniversitesi SKS Daire Başkanlığı ve Sur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü” ile “Düdükçülerle fırçacıların savaşı” yazılarını sundular okura.

Rojda Karakuş “Yelda Baskın: Hepimiz tutunmaya çalışıyoruz” ve “Selen Lun: Komedi, mizah, en sağlam hayatta kalma yöntemi” başlıklı söyleşileriyle, Yaşam Kaya ise “Sinemadan Tiyatroya uzanan sezonun en iyi oyunu, Mutluyduk belki bugüne kadar” başlıklı yazısıyla gazetenizde.

Tuğba İlbaz  Ayrin Ersöz ile gerçekleştirdiği “Dansın Gücü” söyleşisi, İbrahim Yılmaz “ilk” yazısı, Erhan Özçelik “Şakir Palaş güle güle” derken, Büşra Elmaskaya ise, “Cimri, Efeler’de seyirciyle buluştu”, “Kuşadası Belediye Tiyatrosu’nun yeni oyunu tiyatroseverlerle buluştu” ve “Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar birliği’nin 9. buluşması Kuşadası’nda gerçekleşti.” yazılarıyla sizlerle.

Turgay Girgin “Sanat, Edebiyat ve Dramatik İlişkisi”, Çiğdem Kiper “Tiyatro Bam / Sen İstanbul’dan daha güzelsin” derken, Semir Bolat ise, “Prometheus’un ateşi”, “Dünya Kukla Günü ve Mersin Karagöz Festivali: 2O Mart dünya kukla günüdür” ve “Tiyatro Kulis: ‘Kulisten çıkarak’ salonu dolduran seyirciye ‘Sahnede Tiyatro’ zamanı dedi” başlıklı yazılarıyla gazetenizde.

Deniz Özen Başaran Oyun Yazarı Şenay Tanrıvermiş ve Yönetmen Hülya Karakaş ile yaptığı söyleşisi “Kendine ait bir oda”, Seyhun Sertan “Eleştirel Akıl ve Özgür Düşünceye Sahip Bir Tiyatro Anlayışı Hep Var Olmaya Devam Edecek”, Cevdet Bayram “Pi Tiyatro ve Muhteşem Çift” söyleşisiyle yer alırken, Hayati Özen ise Nilüfer Belediyesi Tiyatro Koordinatörü Feza Soysal ile yaptığı söyleşisi “Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu” ile bu ay gazete de yer aldı.

Tiyatro gazetesi’nde, yine bir çok kurum ve kuruluştan haber, oyun ve sahnelerden bilgiler, söyleşiler var.

Tiyatro gazetesi edinmeyi unutmayın.

Tiyatro gazetesi aboneliği için www.tiyatrogazetesi.net

Tiyatro Gazetesine ulaşacağınız satış merkezleri

Gazetenize Tüm Kitapsan Kitap evleri, Mephisto Kitap evleri ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir