Aktüel

VALİLİK ÖNÜNDE TÖREN DÜZENLENDİ

REKTÖR ATTAR, ÖMER HEKİM TIP FAKÜLTESİ İLE BİRLİKTE KATILDI 

Hemşireler Haftası kapsamında Giresun Valiliği Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi.

aab92e5cb3

Törene; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,  Ömer Hekim Tıp Fakültesi Hastanesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Ergin ve  hastane hemşireleri ile birlikte katıldı.a9a17b2021

Atatürk Anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Türk Hemşireler Birliği Giresun Şube Başkanı Sevda Erdem, konuşmasında günün anlamını anlattı. Kamu Hastaneler birliği Genel Sekreteri Dr. Beytullah Şahin ise “Sağlık teşkilatının en cefakar bireyleri olarak" tanımladığı  hemşirelerin gününü kutladı. Şahin, "bütün hemşirelerin çalışma koşulları açısından da daha sağlıklı bir yapıya kavuşmalarını dilerim” dedi.

“Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs günü Hemşireler Günü olarak kutlandığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Rektör Attar, konuşmasında "Hemşirelik aynı zamanda, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran ve insan sağlığıyla direk ilgili olan bir meslek grubudur. Bu nedenle hemşirelik insan sevgisiyle dolu, şefkatle ve sabırla yapılan kutsal bir meslektir.

Bireysel ve Toplumsal Sağlık Hizmetlerinin yürütülmesinde, geliştirilmesinde ve korunmasında önemli bir rolü üstlenen ve insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret, sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışmaktadırlar." dedi

951cd069f6

Aygün Attar, hemşirelik mesleği ile ilgili çeşitli savaşlardan örnek vererek anlattı. Attar, şunları söyledi:" Ülkemizde de Safiye Hüseyin Elbi, Kerime Salahar, Münire İsmail gibi Türk kadınları Çanakkale ve Balkan savaşlarında gönüllü hasta bakıcılığ

ı yaparak gösterdikleri fedakârlıkları tarihin silinmeyen yüzüne yazdırmışlar ve Modern Türk Hemşireliğin temellerini atmışlardır.

 

 

 

 

 

 

Safiye Hüseyin, Balkan savaşlarında Çanakkale de nice şehidin gözlerini kapatmış, nice askerimize son damla suyunu dudaklarına damlatarak, yalnızca bizim askerlerimizin değil, savaşta yaralanan bütün gayri Müslim ana kuzusunun da yarasını sarmıştır. Bu her alanda olduğu gibi Türk kadınının başka bir insanlık imtihanıdır".

GRÜ Rektörü Attar, konuşmasında ayrıca, şu sözlerle hemşirelerin çalışma koşullarına dikkat çekti: "24 saat mesai esasına göre çalışan hemşirelerimiz, istihdam yetersizliğinden dolayı muhatap olduğu uzun süreli çalışma saatleri ve düzensiz nöbetlerle hem fiziksel hem de psikolojik ciddi tehdit yaşarken; bir yandan da ev ve aile sorumluluklarını yerine getirme konusunda omuzlarına büyük bir yük binmektedir. Büyük fedakârlıklarla görevlerini yerine getiren hemşirelerimizin, ücret ve sosyal haklar konusunda hak ettikleri karşılığı da görmedikleri bir gerçektir. Bu sorunlarla yüzleşen hemşirelerimiz, zaman zaman da saldırgan tavırlara maruz kalmakta ve iş güvenliğinin yeterli olmadığı koşullarda görev yapmaktadırlar.

Yaşanılan bunca olumsuz etkenlere ve seçmiş oldukları mesleğin her türlü çetin şartlarına rağmen yılmadan büyük bir özveri ile insan sağlığına gece ve gündüzlerini veren öncelikle ilimizde, ülkemizde, tüm Türk Coğrafyasında ve dünyada görev yapan değerli hemşirelerimizin hemşireler gününü kutlar, ve başta aileleri olmak üzere, tüm halkımıza sağlık ve esenlik dolu günler temenni ederim.

Attar, son zamanlara özellikle sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını da kınadı.6f9bafdf33

Törene ayrıca Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Yazar,  Giresun’da bulunan devlet ve özel hastane temsilcileri ile hemşireler katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir