Giresun

HASAN ÖĞÜTÇÜ VEFAT ETTİ

Giresun basınının duayen ismi Türkiye’nin en eski gazetelerinden birisi olan Yeşiligiresun Gazetesi sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Hasan Öğütçü vefat etti.
Hasan Öğütçü’nün cenazesi yarın Kale mahallesindeki evinden alınarak, Hacı Miktat Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Yeni Mezarlıkta toprağa verilecektir.

Giresun28haber Gazetesi olarak Hasan Öğütçü’ye Allahtan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.
Öz Geçmişi:
1927 yılında Giresun’un Şeyhkeramettin Mahallesinde doğdu. Giresun merkez vaizi merhum Hafız Avni Öğütçü’nün oğludur. İlk ve orta öğrenimini Giresun’da bitirdikten sonra İstanbul Ziraat Lisesine girerek 1948 yılında mezun oldu.  Aynı yıl Giresun Bahçe Kültürleri İstasyonuna teknik eleman olarak tayin edildi. 1950 yılında askerlik görevini yapmak üzere yedek subay okuluna girdi. 6 aylık kıta hizmetinden sonra 1951 yılında teğmen olarak terhis oldu. Askerlik sonrası Giresun Bahçe Kültürleri İstasyonunda görev aldı. Emekli oluncaya kadar fındık konusu ağırlıklı olmak üzere müessesenin değişik şubelerinde görev yaptı.

1956’dan sonra memuriyeti yanında mesleği doğrultusunda uğraş vermek, çevreye örnek olmak ve üretime katkıda bulunmak üzere aldığı arazide çiftçilikle meşgul oldu. Yaşamında sosyal faaliyetlere yer veren Hasan Öğütçü, 1952 yılında Türkiye Ziraatçılar Derneği Giresun Şubesinin açılış öncülüğünü, 1962 yılında Fındık Araştırma Enstitüsü, ayni yıl Tayyaredüzü Mahallesinde kurduğu derneğin, 1963 yılında ilk kuruluşunda merkez Ziraat Odasının Meclis ve Yönetim Kurulu başkanlığını yaptı. Bu görev sırasında ülke düzeyinde Ziraat Odalarının ilk çiftçi gazetesini, 1969 yılında Fındık Budama ve Gübreleme kitabını, 1986 yılında Giresun Sevgisi, 1995’te Mustafa Öneş ile Giresun’un Değerleri isimli kitapları yayınladı. Fiskobirlik ve Ziraat Dünyası Dergilerinde fındık konulu makaleleri yayınlandı. 24 Nisan 1974 yılında kendi isteğiyle memuriyetten emekliye ayrıldı. 14 Mayıs 1974’te tarihi öneme sahip olan Yeşilgiresun Matbaasını satın aldı. Kurulduğu 1929’da bu tarafa haftalık olarak yayınlanmakta olan Yeşilgiresun Gazetesini 29 Ekim 1975’ten itibaren günlük olarak yayınlamağa başladı.Geçmişten gelen gazete  arşivini iyi koruyan Öğütçü, Yeşilgiresun Gazetesini geliştirerek, el dizgisinden entertip dizgiye geçirerek dönemine göre Anadolu basınına önemli katkılar sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir