GiresunManşet Üstü

HASAN AYDIN’IN İDDİALARI ÇÜRÜTÜLDÜ

Seçim kampanyası yürütülen parti aracıyla Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi’ne girerek aracını parketmek yerine Rektörlülk Konferans salonuna gitmek isteyen, ancak yasa gereği güvenlik tarafından içeri alınmayınca üniversite yönetimini suçlayan  bir açıklama yapan AKP İl Başkanı Hasan Aydın’a yanıt gecikmedi. Açıklamada, Aydın'ın aracının kampus  girişindeki otoparka çekildiği belirtilerek 'içeri alınmadım' iddiaları çürütüldü. 
 

DSC_0234

Rektörlük, açıklamasında, “Giresun Üniversitesi bir devlet kurumu olarak, devlet tarafından konulmuş kanun ve yönetmeliklere göre hareket etmekte, söz konusu kanun ve yönetmeliklere göre hareket edildiği sürece de her hangi bir siyasi parti veya onun temsilcilerine özel bir muamele ya da kısıtlama uygulamamaktadır” ifadelerine yer verildi.

GRÜ REKTÖRLÜĞÜ: TÜM SİYASİ PARTİLERE EŞİT MESAFEDEYİZ, KAPIMIZ İSTİŞAREYE SONUNA KADAR AÇIK 

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’nden basın koordinatörlüğü aracılığı ile yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin tüm siyasi partilere eşit mesafede durduğu  ve bu partilerin yöneticilerinin  üniversiteyi ilgilendiren konularda istişarede bulunmak istemeleri halinde kapılarının sonuna kadar açık olduğu belirtildi.  

Açıklamada, “Bu bağlamda; 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilecek seçim süreci öncesinde, ilimizde faaliyet gösteren pek çok siyasi parti temsilcisi Rektörlüğümüze nezaket ziyaretinde bulunarak, başta öğrencilerimizin ulaşım, konaklama ve barınma problemlerini ilgilendiren pek çok konuda üniversite yönetimiyle fikir alışverişinde bulunmuşlar ve tüm bu görüşmeler üniversitemiz web sayfasından kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yaşanan bu süreci görmezden gelerek, üniversite yönetimimizce ilimizdeki siyasi parti yöneticilerinin kampüs alanımıza alınmaması yönünde bir talimatın verilmesi mümkün değildir” denildi.

HASAN AYDIN’IN ‘TALİMAT VERDİ’ DEDİĞİ DOÇ. DR.ÇAVUŞOĞLU, MEĞER RESMİ İZİNLE İL DIŞINDAYMIŞ  

Açıklamada Aydın’ın iddia ettiği ‘Rektör Danışmanı Kültiğin Çavuşoğlu’nun talimatıyla içeri alınmadım” iddiası da yalanlandı. Doç. Dr. Çavuşoğlu’nun o gün resmi izinle il dışında olduğu için böyle bir talimat vermediği ve programa da katılmadığı bilgisine yer verilerek iddianın ‘ bilgi eksikliğinden kaynaklanan talihsiz bir beyan’ olduğu vurgulandı.

"ARAÇ KAMPÜSE ALINDI PARKEDİLDİ, MAĞDURİYET YAŞANMADI"

GRÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:  “seçimlerin temel hükümlerini düzenleyen 298 sayılı kanun ile 5 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Yüksek Seçim Kurulu kararının “seçim zamanında genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve ilçe seçim kurulunca gösterileceklerden başka meydanlarda propaganda yapılamayacağı” dolayısıyla da bu tarz araçların bahse konu yerlere giremeyeceğinin hükme bağlandığı unutulmamalıdır. Yaşanan söz konusu olayda ise; siyasi parti temsilcisinin kendi basın açıklamasındaki beyanında da belirttiği gibi “ilimizin bir siyasi parti Belediye Başkan adayının resmini taşıyan aracıyla” kampüs alanına girmek istemesi üzerine, üniversitemiz kadrolu personeli olmayan, ihale süreci ile üniversitemize güvenlik hizmeti sunan firmanın özel güvenlik elemanları tarafından, yukarıda bahsedilen kanun hükümleri ve nezaket kuralları çerçevesinde kendisine hatırlatma yapılmıştır. Yine de bu hatırlatmaya rağmen her hangi bir mağduriyet yaşanılmaması adına siyasi parti temsilcisinin aracı kampüs alanına alınmış ve programa katılımı sağlanmıştır.

Sonuç olarak, Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir