GiresunManşet Üstü

HANİ FİLİSTİNLİLER KARDEŞİMİZDİ!..

 Dışişleri Bakanlığının İsraillilere vizesiz giriş uygularken Filistinlilere vize zorunluluğunu TBMM gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na 'İsrail’e terörist devlet derken bu uygulama çelişki değil mi' diye sordu. Bu devam edecek mi diye soran Karaahmetoğlu’nun soru önergesi şu şekilde:

1.      Diplomatik açıdan sürekli krizler yaşadığımız İsrail’e Dışişleri Bakanlığının vize muafiyeti uyguladığı ortaya çıkmıştır. Her seferinde Filistin halkının yanında olduğunu belirten, İsrail’i terörist devlet olmakla suçlayan Başbakan ve hükümetin Filistin vatandaşlarını ise vizeye tabi tuttuğu doğru mudur?

2.      Dışişleri Bakanlığı’nın Vize Rejimi başlıklı bölümde İsrail’in Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf tutulduğu, Filistin için Diplomatik pasaport hamilleri bir aya kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaf tutulduğu ifade edilmektedir şeklindeki uygulama halen devam etmekte midir?

3.      Hükümetinizin terörist devlet ilan ettiği İsrail vatandaşlarına vizesiz geçiş imkânı tanırken; İsrail zulmüne ve terörüne maruz kalan Filistinlilere vize zorunluluğu koyması çelişki değil midir? Bu uygulamanın devam etmesini arzu ediyor musunuz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir