Giresun

“HAK İHLALLERİNİ ŞİKAYET EDİN”

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Giresun Valisi Hasan Karahan, “Günümüzde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi tüm insanlığın ortak bir sorunu haline gelmiştir” dedi.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Vali Karahan,”İnsan hakları, bireylerin insan olmaları nedeniyle doğal olarak sahip oldukları temel hak ve özgürlüklerin bütünüdür. İnsanın insana, ülkelerin ülkelere hükmetmesi, baskı altına alması, milli ve manevi değerlerini hiçe sayması çağdaş bir dünya anlayışında kesinlikle kabul edilemez” ifadesinde bulundu.

Karahan, dünyanın birçok ülkesinde savaşlar ve çeşitli nedenlerden dolayı  insan hakları ihlallerinin devam ettiğini bu nedenle bir çok masum insan hayatını kaybettiğini, sakatlandığını veya başka ülkelere göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Giresun Valisi Hasan Karahan, mesajında şunları söyledi:” İnsan Hakları Evrensel Beyannamenin kabulünden bugüne birçok uygar ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu alanda önemli mesafeler kat edilmiştir. İlimiz genelinde sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarında insan hakları konusundaki duyarlılık gün geçtikçe artmakta, ayrıca toplumun tüm kesimlerinde de insan hakları bilinci gelişmektedir.

İnsan haklarını korunması ve geliştirilmesi amacıyla, tüm illerde olduğu gibi ilimiz ve ilçelerimizde de İnsan Hakları İl ve İlçe Kurulları, oluşturularak çalışmalarını yürütmektedir

Kurullar, öncelikle idarenin uygulamalarında vatandaşlara hoşgörü ve nezaketle yaklaşılmasını sağlamak ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi için gerekli çalışmaları yapmaktadırlar”.

Vali Karahan, Giresun halkına da çağrıda bulunarak, “Hak ihlaline uğradığınızda veya tanık olduğunuz her durumda, Valilik veya Kaymakamlık binalarında bulunan insan hakları danışma ve başvuru masaları aracılığı ile bu kurullara başvuruda bulunabilirsiniz.

En yüksek evrensel değer olan insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği düşüncesiyle, tüm hemşehrilerimin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir