AktüelGiresun

GURURUMUZ ŞAİR OSMAN ÖZTÜRK İTALYA’YA ÖDÜL ALMAYA GİDİYOR

Güvenlik alanındaki başarılarıyla tanınan Giresun’un Piraziz ilçesi doğumlu emekli emniyet müdürlerinden Osman Öztürk, ardı ardına yayımladığı şiir kitaplarıyla da ses getirmeye devam ediyor. 25 yıldır önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren, bu yıl ilk kez uluslararası boyutta edebiyat dalında ödül düzenleyen saygın bir STK kuruluşu olan “TULLİOLA – RENATO FİLİPPELLİ” 2019 ödül sahipleri arasında Osman Öztürk de yer aldı. Öztürk,18 Ekim’de Roma’da İtalyan Parlamentosu Senatosunda gerçekleşecek olan törende, uluslararası şairler ile birlikte ödülünü alacak. Törene Türkiye’nin Roma Büyükelçisi  Murat Salim Esenli ile Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş da katılıyor.

Şair Öztürk, tören öncesinde yarın 13:00-15:00 arası BAU Roma Kampüsü Direktörü Francesca de Palo’nun Bahçeşehir Üniversitesi Roma Kampüsünde adına düzenlenecek resepsiyona katılacak ve İtalya’da yayınlanan “Ada” isimli kitabımı şiir severlere imzalayacak.

Osman Öztürk yaptığı açıklamada “Bu ödüller sadece şahsıma değil ülkeme de verilmiştir; ayrıca bu ödülü Türkiye adına alacak olmaktan da kıvanç duyuyorum. Ben ülkemin eşsiz güzelliklerini, halkımızın keder ve hüzünlerini yüreğime işleyerek şiirimin mısralarına taşıdım.
İlham kaynağım susuz Anadolu ovalarının ekin tarlaları, Karadeniz’in başı dumanlı yaylaları, Egenin gün batımları ve Akdeniz’in yıldızlarla dolu mehtaplarıdır.
Siz değerli dostlarım ile ödül törenimde ve imza günümde buluşmaktan mutluluk duyacağım”dedi.

Şiirleri bugüne kadar 22 dile çevrilen ve birçok ülkede yayınlanan Osman Öztürk, İtalya yapılmakta olan Uluslararası Şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında PREMIO VITRUVIO ödülüne de layık görülmüştü. 9 şiir kitabı bulunan ve Avrupa’da Türk Edebiyatını başarıyla temsil eden Osman Öztürk’ün Almanya’da 5 dilde yayınlanan “Sommerblau-Yaz Mavisi”, İtalya 3 dilde yayınlanan “La Mia İsola-Island-Ada”, Sırbistan Belgrad’da Sırpça yayınlanan “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi” şiir kitapları bulunuyor. Öztürk ayrıca Türk- Moğol diplomatik ilişkilerinin 50.yılı olan 2019’da Moğolistan’da 3 dilde yayınlanan “UMUT-HOPE” isimli şiir kitabındaki mısralarıyla, iki köklü kültürü yeninden buluşturdu.
Osman Öztürk halen Bahçehir Üniversitesi’nde CSG-City Security Group Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi olarak  çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir