logo

reklam

GÜNÜN PORTRESİ…

5ca6d-sadan

Erdal Eren'le, fikirlerimiz(fraksiyonlarımız) farklıydı ama yoldaşımızdı, kardeşimizdi, hemşerimizdi. Aynı coğrafyanın çocuklarıydık.Şebinliydi, 'ekinciydi' ekinlerin rüzgarı savurup atmıştı Ankara bozkırına onları. Gurbetçiydiler.

Orada Erdal, bir dünya görüşü benimsemiş her genç gibi. Olayların içinde bulmuş kendini. O dönemin kendine özgü koşulları deli kanlılıkla birleşince olayların içinde bulmuş kendini. 

Sonra işte o dramatik olay… Koca Ankara'da aynı coğrafyadan, akrabası bir inzibat erini bulan ve öldüren G-3 mermisi…

Erdal’ın silahı, mermisi farklıydı ama başka fail bulunamadı O'nu öldürmekle suçladılar, tutuklanma, yargılanma ve kısa sürede gelen idam…16 yıl, 2 ay 22 gün yaşayabildi.

 

Erdal Eren, 12 Eylül Cunta döneminin hukuksuzluğu, adaletsizliği, vicdansızlığına örnek teşkil edecek biçimde, kanıtlanmadığı halde bir inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle yaş tespiti yapılmadan, yaşı 18 kabul edilerek 17 yaşında idam edilen simge isimlerden birisiydi.

Eren’in cezaevi avlusunda körpe bedeni, darağacında bir şafak vakti sallanırken aynı yıllarda o dönemin acısını bir başka yerde, başka biçimlerde çekenler de vardı.

fft31_mf3815177Erdal asıldı ama ruhu işkencelerde, falakalarda, kör kuyularda, karanlık hücrelerde, vücut uzuvları elektrik kablolarının ucunda faşizme direnenlerin direncine, mücadelesine, yaşama kararlılığına bayrak oldu.

Yani hiç ölmedi; hep yüreğimizde yaşadı. 

Tarihteki yerini onuruyla aldı, onu asanları ise görüyorsunuz; toprak bile kabul etmiyor. Ki; zamanı geldiği halde ecelleriyle bile ölmeyi bilemeyip sürünüyorlar.

Erdal’ın annesi Şadan Eren de bizim anamızdı ve tıpkı oğul acısı ortak olan binlerce anamız gibi…Ana diye akılda kalan analardandı. 

O, yıllarca oğlunun tek bir kare fotoğrafını bile duvara asamadı, ölü olarak kabul etmediği için…

Hep oğlunun hayaliyle yaşadı. 

Şebinli gibi davrandı ve oğlunun katillerine bile düşmanlık gütmedi. Kimseye tek bir söz söylemedi, acısın anlatmadı. 

Sadece “Aileler 12 Eylül’ü Sorguluyor” belgeselini çeken ekibe duygularını şöyle anlatmıştı:“Önceleri, onlar da benim çektiklerimi çeksin, aynısını yaşasın diye düşünüyor, beddualar ediyordum. Yıllarca bu duyguları taşıdım, yüreğimi yaktılar…Sonradan vazgeçtim bu düşünceden. Onlar yargılanıp cezalandırılsınlar ama kimsenin, onların bile evlat acısı çekmesini istemem, bu çok acı. Çok acı…”

 

Şadan Ana, 28 Kasım’da rahatsızlanarak bilinci kapalı bir şekilde hastaneye kaldırılmıştı, aylardır tedavi görüyordu.

Ankara’da yaşamını yitirmiş.

Bunu, GRÜ Rektörü Prof.Dr. Sayın Aygün Attar’ın sosyal paylaşım sitesindeki bir ana yüreğinden süzülüp gelen duygu ve sevgi dolu yazısından öğrendim.

Ne güzel yazmış hoca…Mutlaka okuyun. 

Ben okudum, saygım,sevgim bir kat daha arttı. Sağolsun, varolsun.‘İyi ki üniversitemizi böyle bir ana yönetiyor’ dedim.

Şadan Eren, yarın Ankara'da Karşıyaka Cami'nde düzenlenecek törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

O’na da veda ediyoruz.

Erdal’a, O’na cezaevinden yazdığı mektupların son satırındaki devrimci selamlarımızı götürecektir mutlaka.

 

Ruhun Şad olsun Şadan Ana…Seni, oğlun gibi unutmayacağız.

Giresunluların, Şebinkarahisarlılar'ın ülkemizin ve bütün anaların başı sağolsun.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...