logo

reklam

GRÜ’DEN AHISKA SEMPOZYUMU

Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, "SİYASETE KARŞI KÜLTÜRÜN SİMGESİ AHISKA TÜRKLERİ  ULUSLARARASI SEMPOZYUMU “nun ikincisi gerçekleştirildi.  

 Rektör Prof. Dr. Aygün Attar  sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada,” Dünyanın çok yerinde yaşayan milyonlarca Türk var, Dünyanın çok yerinde yaşayan milyonlarca Türk’ün ise tek Türkiye’si var. Onun için Türk Dünyasında yaşanan olaylara, gelişmelere karşı Türkiye’nin duyarsız kalması düşünülemez. Sancılı günler yaşadığımız tam bugünlerde Ahıska Türklerinin tarihsel sorunlarını masaya yatıracağımız, konuşacağımız bilimsel bir sempozyumla bir aradayız” dedi .

 Attar konuşmasında, “Giresun Üniversitesi olarak Türk Dünyası ile ilgili bu çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bu bizim önceliğimiz ve görevimizdir. Hepimizin görevi olmalıdır. Milli meselelerle ilgili davalar uzun soluklu davalardır. Bu acıları bizzat yaşamış ve meydanlarda mücadele etmiş, Azerbaycan’da doğmuş bir Türk olarak benimde önceliğim budur” şeklinde konuştu.

1 (9)

 Konuşmaların ardından sempozyum oturumları başladı. oturumlara ; Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Sekreteri (Kazakistan) ve Araştırmacı Yazar Fuat UÇAR , Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Ayabek BAYNİYAZOV , USGAM Kafkasya Analisti Dr. Elşan İZZETGİL, Tahran DİLMAÇ Dergisi Genel Yayın Müdürü Yazar Ali Rıza SARRAFİYazar Sabir RÜSTEMHANLI, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezai BALCI , İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rasim BAYRAKTAR konuşmacı olarak katıldılar.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?