AktüelGiresun

ÜNİVERSİTEDE SİVİL SAVUNMA TATBİKATI

Giresun Üniversitesi çalışanları ve öğrencilerine “Afet Kültürünün” oluşturulması, olası acil durumların (teknolojik kazalar, sel ve su baskınları, yangınlar, deprem ve heyelan vb. olguların) yol açabileceği kötü sonuçların etkileri karşısında bilinçlendirilmesi; gerektiği durumlarda genel veya kısmi tahliye becerisinin kazandırılmasını amaçlayan ilk örnek çalışma, Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi. 

GRÜ Sivil Savunma Uzmanı Ertuğrul Yalçın' ın koordinasyonunda, Dağcılık, Arama-Kurtarma Topluluğu’nun iştirakiyle “Uygulamalı Temel Afet Bilinci Eğitimi” konulu ilk seminerde; afet bilinci ve kültürü, temel bilgi ve kavramlar, yaşam çevremizdeki tehlike ve riskler, acil durumda tahliye yönetimi konuları işlendi.

Son bölümde Giresun ve Bulancak itfaiye ekipleri tarafından, çalışma alanlarında bulunan ve çoğu zaman dikkat çekmeyen yangın söndürücülerin, doğru şekilde kullanıldığında, büyüyerek yaşamsal tehlike ve risk oluşturabilecek küçük yangınlara müdahaledeki önemi uygulamalı olarak gösterildi.f840644e27

Konuyla ilgili bilgi veren Sivil Savunma Uzmanı Ertuğrul Yalçın; şunları söyledi:“Tehlikelerin yerleşkelerimizde, can ve mal güvenliğine tehdit oluşturmaması için birey ve kurumsal hazırlık ve eğitimler önemli bir işlev üstleniyor. Bireyin, afet ve acil durumların yaratacağı tehlikeler konusunda bilinçli olması, kişide “güven ve huzur içinde yaşıyorum, çalışıyorum, eğitim alıyorum…” fikrini benimsetecektir. Bilgi hayat kurtarır sözünden esinlenerek, bizlerin “o zor anlarda” bilmesi ve uygulaması gereken doğru davranış kuralları, ancak güvenli yaşam kültüründen geçiyor. Ailemize, evimize, otomobilimize, günlük uğraşılarımıza gösterdiğimiz özenin, can güvenliğimizi ilgilendiren konulara da gösterilmesi, her yetişkin bireyin öz görevleri arasında yer alması, kuşkusuz, içinde yaşadığımız bilgi ve teknoloji çağının kaçınılmaz işlevlerinden birini oluşturuyor. Bu anlamda her birey, “güven içinde yaşam tarzını” geliştirmeli, günlük yaşamında uygulayabilmeli ve bilgilerini yakın çevresi ile de paylaşabilmelidir. Tüm çalışanlarımıza, varlık nedenimiz olan ve canları bize emanet olan çok değerli öğrencilerimize, yeni yılda güven ve huzur içinde bir yaşam, en büyük dileğimizdir” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir