Kültür - Sanat

GRÜ’DE MUHTEŞEM OPERA ZİYAFETİ…

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ, GİRESUN KÜLTÜR-SANAT YAŞAMINA OPERA'YI DA KATTI

Kısa adı TÜRKSOY olan ve Türk Dünyasının UNESCO’su kabul edilen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın 20. Yılında düzenlenen etkinlikler kapsamında düzenlenen 16. Opera Günleri, Giresun Üniversitesi'nde  de düzenlendi.

125ae3c8f2

Güre Yerleşkesi'ndeki programda, 8 ülkeden dünyaca ünlü 11 sanatçı kendi ülkelerinin ve yine dünyaca ünlü eserleri seslendirdiler. Programı Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,  TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı  Fırat Purtaş, akademik ve idari personel,  öğrencilerimiz ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

ed665bbc0f

Program öncesinde bir konuşma yapan Rektör Attar, TÜRKSOY’un kurulmasının Türk Dünyası için bir milat olduğunu,  bu sayede; yüzyıllar boyunca savaşlar ve ideolojiler sebebiyle birbirinden koparılan ve habersiz kalan Türk Milletinin birbirinden haberdar olduğunu söyledi. Attar, “Türk dünyasına, Türk-İslam coğrafyasına ve insanlığa hizmet eden bir üniversiteyiz. Üniversitemiz Uluslararası bir üniversitedir. Bu sebeple TÜRKSOY’la ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Giresun’da şiirin, sanatın, müziğin güzelliğinin yaşatıldığı ender illerimizdendir." diye konuştu.

DSC_2356Programda Opera sanatçıları; Halid Nuraliyev (Kazakistan), Yelena Filinkova (Kazakistan), Kunduz Karippayeva (Kırgızistan), Tuğrul Enver Töre (KKTC), Lubov Butorina (Başkurdistan, Rusya), Zakir Valeyev (Başkurdistan, Rusya), Sabina Vahabzade (Azerbaycan), Regina Valeyeva (Tataristan), Barış Yanç (Türkiye) kendi ülkelerine ait ve dünyaca ünlü opera eserlerini seslendirdiler.

0aead50daaKonser büyük bir beğeni ile izlendi ve izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir