Giresun

GRÜ’DE FETÖ KARMAŞASI

YÖK tarafından istifa ettirilen dekanların, FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen kişileri yönetim kademesinde bulundurduğu iddialarıyla karşı karşıya kalan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cevdet Coşkun,  bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Coşkun darbe girişimi sonrasında 7 idari ve akademik personel hakkında soruşturma açıldığını, 5 Ağustos’a kadar YÖK’e bilgi verileceğini ve bu kişilerin açığa alındığını söyledi.  

Rektör Coşkun, üniversite tesisleri dışında bir restoranda düzenlediği  basın toplantısında, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını ve Türkiye bir uçurumun kenarından döndüğünü belirtti.

7 KİŞİ SORUŞTURMA KAPSAMNIDA…

 Rektörlük olarak devletin içerisine sızan terör örgütü mensuplarıyla mücadeleye her türlü desteği verdiklerini ve YÖK'ün talebi doğrultusunda üniversitede soruşturma açtıklarını vurgulayan Cevdet Coşkun, şunları kaydetti:"Devletimiz demokrasiyi, ülkesini, vatanını koruma adına bir refleksle devletin içine sızan bu örgütün devlet içerisinde temizlenmesi noktasında ciddi refleks gösterdi. Bu refleks benim açımdan son derece anlaşılır bir durum. Bir devlet üniversitesi rektörü olarak kendi kurumumda bu yapıya mensup, bunlarla bağlantılı olan, yardım eden insanlarla devletimizin en üst kademesindeki insanlar nasıl mücadele ediyorsa ben de aynı şekilde mücadele etmeye kararlıyım.".

Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun,”Bunların üniversitemizde yeri yok. Ancak bir cadı avı başlatmak, masum, suçsuz, insanları zan altında bırakıp onları mağdur etme niyetinde değilim. Kesinlikle yasal çerçevede, hukukun temel prensipleri içerisinde kalarak gerçekten suçlu olanların tespit edilmesi amacıyla çok dikkatli ve hukuka uygun yollarla bu yapı ile mücadele edilmesi görüşündeyim. İhanet içerisinde olan insanların tespit edilmesi ve bunların üniversitemiz ile ilişkilerinin kesilmesi noktasında son derece kararlıyız"diye konuştu.

Rektör Coşkun, istifa eden dekanlarını 'paralelci' suçlamalarına yönelik olarak şunları söyledi:
“Tüm bunlar yaşanırken bazı dekanların açıklamaları, iddiaları, büyük bir hakaret ve iftira içeriklidir. Bir suçlu psikoloji içerisinde hareket etmektedirler. Dolayısıyla bu kişilerle ilgili idari soruşturma başlatılmış olup, gerek kurum adına gerekse örtülü olarak suçlamaları adli mercilere başvurulacaktır. Ayrıca halen Türkiye Cumhuriyetinde asaleten atanan son rektörü olarak görev yapmaktayım. Atanma sürecinde de her türlü hakaretlere maruz bırakılmıştım. Atama sürecinde YÖK’te ve Cumhurbaşkanlığı nezrinde yapılan değerlendirmelerin hepsini asılsız olduğu ortaya çıktı.”
Rektör Coşkun, FETÖ/PYD terör örgütü ile ilgili olarak kurulan komisyonun adı geçen dekanları davet ederek iddialarını ispatlamaya davet edeceğini sözlerine ekledi.

Rektör, bu kişilerin ismini açıklamadı, bunlar arasında iddialarda adı geçen danışmanı ve diğer yöneticilerin olup olmadığı konusunda ise, bilgi vermedi.

Bilindiği gibi dekanlar istifa ettikten sonra yaptıkları açıklamada, Rektörün danışmanının bir dönem Fetullah Gülen’e ait yayın organlarında strateji uzmanı olarak maaş aldığını iddia etmişlerdi.

Rektörün yaptığı açıklamaların üniversitenin resmi sitesinde yer almaması dikkatlerden kaçmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir