GiresunSağlık

GRÜ’DE BEYAZ ÖNLÜK MUTLULUĞU

cats14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA, GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ÖMER HEKİM TIP FAKÜLTESİ BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ DÜZENLENEN TÖRENLE BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER.

 

 

Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonu’nda yapılan tören yoğun bir katılımla gerçekleşti. Öğrenci velilerinin de katıldığı tören; 14 Mart Tıp Bayramı tarihçesi, sunumu ve Ömer Hekim Tıp Fakültesi tanıtım filmi gösterimi ile başladı. Ardından Devlet Konservatuarı Halk Oyunları Ekipleri’nin gösterisi ile devam etti.

HMÖ

Törende ilk konuşmayı fakütenin dekan vekilliğini yürüten Prof. Dr. Bengü Başer yaptı. Öğrencilere “asla mesleğinizin onurunu düşürmeyin, parayla, menfaatle değişmeyin. Omurgalı bir duruşunuz olsun” öğüdünde bulunan Başer, meslekte karşılaştığı hayat kurtardığı anılarından anlatarak “doktorluk farklı bir meslek. Hiçbir mesleğe benzemiyor. İnsan hayatı sizin elinizde. Okyanus gibi olun. Kendinizi yetiştirin ” dedi.
Törende, bir süre önce Ömer Hekim Tıp Fakültesi Dekanlığı’na atanan Prof. Dr. Canan Cemal de bir konuşma yaptı.

DSC_5281REKTÖR ATTAR: 3 YIL ÖNCE BEYAZ ÖNLÜKLÜLERİ GİRESUN'A NASIL GETİRİRİZİ KONUŞUYORDUK. AM BUGÜN TAM DONANIMLI HASTENEMİZ VAR. 

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ise konuşmasında ,öğrenci velilerini çocukları için gösterdikleri fedakarlık nedeniyle kutladı.Attar,şunları söyledi:” Bugünün en fazla teşekkürü öğrencilerimizin anne ve babaları hak ediyor. Tıp, çileli uzun bir eğitimdir. Öğrencilerin zorlu eğitim hayatında, onların desteği ve fedakarlığı çok büyüktür. Bende biri Tıp öğrencisi 3 çocuk annesi ve yaklaşık otuz bin öğrencisi olan bir üniversitenin rektörü ve öğrencilerimin tabiri ile onların ‘Rektör Anne’si olarak bunu en iyi bilen ve hissedenlerdenim. Orta ve dar gelirli çocukların velileridir bizim veliler.Yemeğip, yediren, giymeyip giydiren, bütün hayallerini çocuklarının bugün giyeceği beyaz önlük üzerine kuran ailelerdir onlar”   

Her türlü imkan ve fırsatların öğrenci ve akademisyenlere sunulduğunu  ve 18 bin metrekare alana TOKİ tarafından sağlık yerleşkesi yapılacağını, ihalelerin tamamlandığını anlatan Attar, “Bugün bizim için çok önemli ve anlamlı bir gün. Bundan üç yıl önce, beyaz önlüklü öğrencilerini Giresun’a getirme hayalini kurarken, bugün tam donanımlı açık kalp ameliyatı da dahil her türlü ameliyatı yapan, yoğun bakım üniteleri ve ameliyathanelerle donatılmış Ömer Hekim Tıp Fakültesi hastanemizi yenileyerek hizmete açtık” diye konuştu.

DSC_5298ARYA SELİN BEBEKLE TIP BAYRAMINI KUTLADI

Rektör Attar, konuşmasının sonunda salonda bulunanları, Ömer Hekim Tıp Fakültesi’nde görev yapan Doç.Dr.Alptekin Tosun’un  4 aylık bebeği Arya Selin’le selamladı. Bebeği kucağına alan Rektör “Doktorların hangi koşullarda çalıştığının örneği Alptekin’dir. Bu bebeğin babası yeni evli olduğu, hamile bir eşi olduğu halde özveriyle çalışarak görev yaptı. İlçelere giderek ders verdi. Bütün akademisyenlerimizin aynı şekilde mesleğine bağlı olduğunu biliyorum. Ben de bu bebekle birlikte hepinizin Tıp Bayramı’nı kutluyorum"dedi.

821ef4a44eProf. Dr. Yener Aytekin “Bilim Dili” konulu sunumunun ardından Beyaz Önlük Giyme seremonisine geçildi.

DSC_5275

Bu yıl öğrenime başlayan öğrencilere, Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, Prof. Dr. Bengi Başer, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Cemal, Giresun Tabipler Odası Başkanı Op. Dr. Bekir Poyraz, üniversitenın onur konuğu olarak törene katılan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Uzman Dr. Novruzov Niyazi Hüseyinoğlu, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Muharremov Salih Haydaroğlu ve Rektör yardımcıları beyaz önlüklerini giydirerek tebrik ettiler.

DSC_5357

Törende Nahçıvan’dan gelen konuklar Attar’a plaket ve hediyeler sundular. Ardından da topluca fotoğraf çekimi yapıldı. Tören müzik ve kapanış kokteyli ile sona erdi.

DSC_5308

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir