GiresunSağlık

GRÜ TIPTAN İKİ ÖNEMLİ AMELİYAT DAHA

Fakülteye bağlı Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde son olarak, böbreğinde kitle tespit edilen 49 yaşındaki bir hasta,  radikal nefroktomi yöntemiyle gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

Ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Ercan Öğreden “Bu ameliyatın zor olması ve bazı merkezlerde yapılıyor olması, ameliyatın önemini arttırmaktadır. Giresun Üniversitesi Ömer Hekim Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği olarak, bu zor ameliyatın yapıldığı bir merkez üst haline gelmesi gurur kaynağımızdır” dedi.
Öğreden, “bu tür ameliyatların  yapılır hale gelmesinde büyük katkıları olan Rektörümüz Prof. Dr. Aygün Attar ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin’e  saygı ve sevgilerimizi sunmayı borç biliriz” dedi. 

12a5f9935f

Tıp Fakültesi’nde ayrıca bir bayan hastaya da lazer yardımlı göz yaşı kanalı ameliyatı gerçekleştirdi.

Ameliyattan sonra açıklama yapan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin, şu bilgileri verdi: “Çok sık rastlanan gözyaşı kanalı tıkanıklıkları genellikle burun kenarından deri kesilerek yapılmaktadır. Bugün uyguladığımız lazer yöntemindeyse deriye hiçbir kesi yapılmamakta, dolayısıyla hastalarda dikiş izi de bulunmamaktadır. Yine  tıkalı kanal lazer kullanılarak açıldığından klasik yönteme göre ameliyat süresi çok daha kısa olmakta ve kanalın ameliyat esnasında bile açık olduğu izlenebilmektedir. Burun içinden bir KBB uzmanı yardımı ile ameliyat yapıldığı için, bu esnada burun içi hastalıklarda aynı seansta tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem sayesinde hastalar kendini hızlı bir şekilde toparlayarak aynı gün ağrısız bir şekilde taburcu edilebilmektedir” diyerek, Tıp Fakültemizde bir çok hastalık tedavi edildiği gibi göz yaşı kanalı rahatsızlıkları olan hastalarımız da çağın en modern teknolojisi olan lazer yöntemi ile tedavi edilmeye başlanmıştır.

Bu tür rahatsızlığı olan hastalarımızı hastanemize beklerken, bugün ameliyat olan hastamıza da acil şifalar dileriz.

Ergin sözlerini ameliyat ekibine ve Rektör Attar’a teşekkür ederek sonlandırdı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir