GiresunManşet ÜstüSağlık

GRÜ TIP’A GÖZ ÜNİTESİ KURULDU

Tıp Fakültesi Dekanı ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ergin, yaptığı açıklamada, açtıkları anjiyo ünitesinde sarı nokta, şeker ve göz tansiyonu hastalıklarının teşhisini yaptıklarını söyledi.

Ergin, “Her geçen gün gelişimini sürdüren Tıp Fakültemiz yeni donanımlar ve ünitelerinin hizmete girmesiyle sağlık alanında hizmetlerini genişletmeye devam ediyor.Göz hastalıkları konusunda da devam eden bu gelişmelere; göz retinası bozukluklarını tespit amaçlı anjiyo (Fluoreseinli fundus anjiyografisi) ünitesi ve yine retina rahatsızlıklarını tedavi amaçlı lazer ünitelerimizi ekleyerek hizmete açtık ve bugün itibarı ile kullanmaya başladık” diye konuştu.

Ünitede çekilen anjiyonun hastanın tedavisini de yönlendirdiğini ifade eden Ergin, şunları kaydetti: "Sarı nokta, şeker ve göz tansiyonu hastalıkları olan hastalar göz kliniğine başvurarak kontrollerini mutlaka yaptırsın. 20-65 arasında en çok körlük yapan hastalık şeker hastalığı, o nedenle şeker hastanın damarlarını bozuyor ve kanamalarına neden oluyor. Biz anjiyo çekerek gözün içinde kanama var mı yok mu bunlara bakıyoruz. Eğer kanama varsa lazerle tedavi ediyoruz. Anjiyo çekmeden tedavi yapamayız. Sarı nokta hastalığı ise 65 yaşın üzerinde en çok körlük yapan hastalıktır. Bu hastalığın da yine teşhisini koymak için anjiyo çekiyoruz. 40 yaşın üzerindeki özellikle şeker ve tansiyonu olan hastalarda atardamarlar ve toplardamarlar bir şekilde tıkanır biz o tıkanıklığı anjiyo çekerek ortaya koyuyoruz ve anjiyoya göre de tedavi kriterlerimizi belirliyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir