GiresunManşet Üstü

GRÜ, KADIN VE ÇOCUĞU BİRLEŞTİRİYOR

GRÜ ULUSLAR ARASI KADIN ÇALIŞTAYI’NA HAZIRLANIYOR

Giresun Üniversitesi tarafından bu yıl Mayıs ayının 2. haftasında gerçekleştirilecek olan B.M ve UNESCO’nun destekleriyle gerçekleştirilen Uluslararası Kadın Çalıştayı’nın hazırlıkları sürüyor. Çalıştayın programına bu yıl ülkemizin kanayan yaralarından birisi olan ‘çocuk işçi sorunu’ da katılıyor.

Bu kapsamda çocuk işçiliğin önlenmesi için mücadele yürüten Giresun’da fındık sektöründe faaliyet gösteren NOOR Fındık yetkilileriyle görüşen GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,  “Bu yıl Mayıs ayının 2. Haftası 2. Sini gerçekleştireceğimiz çalıştayımıza, çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunu da dahil edebiliriz. Bununla ilgili gerekli çalışmayı birlikte yürütelim” önerisinde bulundu.

 NOOR fındık Ceo’ su Melih Başkan ve Tarım Danışmanı  Giresun Ziraat Odası eski başkanı Özer Akbaşlı teklife olumlu baktıklarını belirttiler.

     REKTÖR ATTAR: ÇOCUK İŞÇİLERİ DE TARTIŞALIM…

Giresun Üniversitesi tarafından bu yıl Mayıs ayının 2. haftasında gerçekleştirilecek olan B.M ve UNESCO’nun destekleriyle gerçekleştirilen Uluslararası Kadın Çalıştayı’nda çocuk işçiler sorunu da tartışılacak.

Bu konuda GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın önerisine olumlu yanıt veren NOOR Fındık Ceo’su Melih Başkan, “Sizinle ve üniversitemizle birlikte çalışmaktan onur duyarız. Hassasiyetiniz ve ilginiz için teşekkür ederiz, bizde üstümüze düşen her görevi yerine getirmekten memnuniyet duyarız” dedi.ef5c105878AKBAŞLI: 1 MİLYON ÇOCUK İŞÇİNİN 600 BİNİ TARIMDA…

Firman bu konudaki çalışmaları hakkında bilgi veren NOOR Fındık Tarım Danışmanı Özer Akbaşlı “TUİK verilerine göre, Türkiye’de 1 milyon çocuk işçi çalıştırılmakta ve bunun 600 bini tarım sektöründe yer almaktadır. Firma olarak bölgemizde özellikle fındık tarımında çocuk işçiliğini önlenmesi için çalışmalarımızı ve projelerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçen yıl, “Çocuk gözüyle fındık” konulu bir fotoğraf yarışması ve sergisi gerçekleştirdik. Üniversitemiz ile işbirliği içinde ortak projelerde bulunmak çocuk işçiliği ve çocuk hakları konusunda duyarlılığı en üst seviyeye taşımak istiyoruz” diye konuştu.

GRÜ Rektörü Attar ise; şunları söyledi: “Geleceğimiz olan çocuklarımızla ilgili yaptığınız ve insani yönü olan duyarlılığınızdan büyük memnuniyet duydum. Biz üniversite olarak gerek kadın hakları, gerek çocuk hakları ve gerekse engelli hakları konusunda en fazla hassasiyet gösteren bir kuruluşuz. Geçen yıl UNESCO ve BM işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Kadın Çalıştayımıza dünyanın bir çok ülkesinden geniş bir katılım oldu. Bu yıl Mayıs ayının 2. Haftası 2. Sini gerçekleştireceğimiz çalıştayımıza, çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunu da dahil edebiliriz. Bununla ilgili gerekli çalışmayı birlikte yürütelim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir