Giresun

GRÜ HASTANEYİ ORTAK KULLANIMA ZORLUYOR

Giresun Üniversitesi’nin otogar ve Diş Hastanesi arkasındaki arsasına 48 bin metrekare olarak planlanan ve TOKİ tarafından yapımına başlanacağı duyurulan; Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birimlerinin içinde barındıracak Sağlık Kampüsü Projesi’nin akıbeti konusunda belirsizlikler sürüyor. Nisan ayında temeli atılacağı duyurulan kampüsün yerine, üniversitenin yeni yönetimi gündeminin ilk sırasına Tıp Fakültesiyle Prof.Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nin ortak kullanımını ve bunun için yapılacak olan protokolü aldı. Böylece üniversitenin yakın dönemde bir hastanesinin veya benzer sağlık hizmeti ve eğitimi veren kendisine ait bir kuruluşunun olması mümkün görülmüyor.   

"ORTAK KULLANIM KAÇINILMAZ"

Üniversiteden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda resmi gazete yayımlanan yönetmeliğine yer verilerek 2011 yılında 20 üniversitenin benzer uygulamaya geçtiği belirtildi Açıklamada, genelgedeki “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre toplam il nüfusu 750.000’e kadar olan illerde Bakanlık ve bağlı kuruluşları ile üniversite, tıp lisans eğitimi ve/veya tıpta uzmanlık eğitimi için birlikte kullanım ve işbirliği yaparlar” ifadesi hatırlatılarak “ortak kullanım kaçınılmaz” denildi.

"TIP FAKÜLTESİNİN ALT YAPISI EĞİTİME UYGUN DEĞİL"

Tıp Fakültesinde halen 1.2.3.4. Sınıflarda 165 öğrencinin eğitim gördüğünü ve eylül ayında 5.sınıfların eğitime başlayacağını belirten GRÜ Rektörlüğü, açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Nitelikli bir Tıp eğitimi; yeterli sayıda ve nitelikte eğitici, personel sayısı, fiziksel ve teknolojik donanımlara sahip bir hastane gibi alt yapı olanaklarıyla sağlanabilir. Ancak GRÜ Tıp Fakültesi malesef bu olanaklara sahip değildir. Ortak kullanıma geçildiğinde, 3. basamak sağlık hizmeti verileceğinden halkımızın dış merkezlere yapılan sevklerinin önüne geçilerek büyük bir mağduriyetin ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Sonuç olarak; Üniversite hastanemiz ve Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı hastaneler, birer kamu kuruluşu olup eğitim ve sağlık hizmeti vermektedir. Verdiği hizmetin özelliği bakımından bu kurumların, ticari bir işletme olarak algılanıp kâr ya da zarar etmesinden bahsedilmesi de doğru değildir. Burada üstünde durulması gereken husus, kamu yararı da gözetilerek verilecek eğitim ve sağlık hizmetinin niteliğidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir