GiresunManşet Üstü

GÖRELE BELEDİYE BAŞKANI ‘KÖTÜ ÖRNEK’…

Giresun Gazeteciler Derneği,  yaptığı açıklamada, "Medya-siyasetçi arasındaki ilişkinin etik değerlere saygı çerçevesinde kurulması gerektiği yönündeki hassasiyetlerimize bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz" dedi.

Siyasi partileri, adaylara ve gazetecilere çağrıda bulunan Bayram, Seçim sürecinde siyasi partiler, aday adaylarına ve medyaya kamuoyuna doğru, inandırıcı, güvenilir bilgiler vermek açısından büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.
Daha önce Giresun Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu olarak daha başlattıkları ‘Temiz Kalemler Kampanyası’nı da hatırlatan Bayram, şunları söyledi: “Öncelikle dernek üyelerimizi ve kendinde gazeteci vasfı, kimliği, özelliği gören arkadaşlarımızı şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki süreç içinde de daha dikkatli, özenli meslek etiğini ve ahlakını ön planda tutan objektif, tarafsız, her siyasi partiye eşit duran yayın anlayışı içinde davranmaya davet ediyoruz

Aynı şekilde siyasi partiler ve adayları da medya etiğini bozmaya yönelik davranışlardan kaçınmalıdırlar. Özellikle gazeteci kılığına girerek tehdit, şantaj yoluyla ekonomik çıkar elde etmeye çalışan kişilere itibar edilmemelidir. Bu kişileri kullanarak rakiplerini karalatarak üstünlük kurmaya çalışanları da teşhir edeceğimizin bilinmesini isteriz”.

BAŞKAN MELİKOĞLU’NA “MEDYA ETİĞİNİ BOZMA” SUÇLAMASI

Dernek Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Bekir Bayram, Görele Belediyesi ile ilgili bir haberin kamuoyuna ulaşması sonrasında yaşananları açıklamasında örnek olarak gösterdi.

Bayram, bu konuda şu bilgileri verdi: “Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan vergi borçluları listesini kaynak göstererek aynı listede Görele Belediyesi’nin de yer aldığını haber yapan Ahmet Bilge, Belediye Başkanı Sayın Ertuğrul Melikoğlu tarafından bir başka gazeteye ısmarlama haber yaptırılarak hedef gösterilmiştir.

Elimizdeki bilgilere göre; bu haber üzerine açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatması gereken Başkan Melikoğlu, gazete çıkarmasına destek verdiği söylenen bir kişiye telkinlerde bulunmuş, Bilge’yi “belediyenin borcunu yazarak ilçesini rezil eden bir gazeteci” olarak haber yapılmasını sağlamış, özel sayı gibi basılan bu gazeteyi de ilçede dağıttırmıştır.  

Sayın Başkanın bu davranışını medya etiğini bozmaya yönelik bir tavır olarak görüyor, takdirini de kamuoyuna bırakıyoruz.”

       

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir