Giresun

GÖRELE 184 YILLIK CAMİSİNE KAVUŞTU

Görele'de restorasyon çalışmaları tamamlanan Hasan Ağa Merkez Camisi düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Giresun Valisi Hasan Karahan, burada yaptığı konuşmada, camilerin önemine dikkat çekerek, “İnsanı güzelleştirmeyince, insanı merkeze almayınca yapılan hiçbir eserin bir kıymeti, hükmü yoktur. Demek ki yapacağımız iş insanı eğiteceğiz. İnsana yatırım yapacağız. İnsana değer vereceğiz. İnsanı hayatın merkezine koyacağız. İnsanı Allah’ın özel yarattığı, güzel yarattığı bir insanı kâmil adayı olarak göreceğiz. Camiler bu iş için var. Milletimiz bu iş için var. Göreleli hemşerilerimizde zaten bu işin hakkını verdiler. Gerçekten kısa zamanda, böyle bir eseri ayağa kaldırdılar. Giresun’a örnekte oldular. Bu anlamda da tebrik ediyorum. İnşallah diğer ilçelerimize de örnek olur. Bu hareket başladı. Böyle bir restorasyona ihtiyaç vardı. Gördüğümüz kadarıyla güzel bir eseri ihya ettiler” diye konuştu.

2014-147-5

SELEFİ VALİ ŞAHİN'İ UNUTMADI

Kendinden önce görev yapan Vali Dursun Ali Şahin’i öven Karahan, “Önceki Valimiz biliyorsunuz bu işlerin bir gönüllüsüydü. Gerçekten kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Oda gitti ismi kaldı yadigar. Neticede güzel anılmaktı asıl olan, ‘Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş.’ derler ya İnşallah o sedaları bırakabilirsek ne mutlu bize” ifadesinde bulundu.

Görele Kaymakamı Ünal Kılıçarslan ise Hasan Ağa Merkez Camisinin 1830 yılında Görele esnafından Hasan Ağa tarafından ahşap olarak yapılmış olduğunu anlatarak, "1907 yılında Kaymakam Abanozzade Hüseyin Efendi tarafından yıkılarak, yeniden inşa edilmiş. Yılların tarihi camisi doğal afetler nedeniyle ikinci kat ve zemindeki kısmı çökmelerin nedeniyle Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğünün onayıyla restore edilmiştir" dedi

2014-147-3Törene; Vali Hasan Karahan, Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Görele Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, Giresun İl Müftüsü Muhittin Oral, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Görele Hasanağa Merkez Camisi Yaptırma Yaşatma Bakım ve Onarım Derneği Başkanı Mehmet Salih Bilge, il ve ilçe protokolünden çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir