GiresunManşet Üstü

GİRESUN’UN ONUR GÜNÜ…

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Giresun'a gelişinin 90. yıl dönümü ve Gaziler Günü Atatürk Meydanı,Giresun Liman sahası ve milet bahçesinde yapılan törenlerle kutlandı. 

Atatürk Meydanındaki törende günün anlam ve önemini belirten  konuşmayı, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı adına Jandarma Yüzbaşı Mete Demircan yaptı.  Demircan, şunları söyledi:"Sizlerin Milli Mücadele'de, Kore'de, Kıbrıs'ta ve terörle mücadelede sergilediğiniz şanlı tarihimize altın harflerle kazınmış kahramanlık, cesaret ve fedakârlıkları gibi "Ya İstiklâl Ya Ölüm" parolasıyla yazılan Sakarya Savaşı Destanında Atatürk'ün ifadesi ile süngüleri olmadığı halde eğri bıçaklarıyla düşmana saldırıp püskürten 42 ve 47'nci Gönüllü Giresun Alaylarının her bir uşağı'da unutulmayacaktır. Takdire şayan emsalsiz hizmet ve fedakârlıklarınız daima hafızalarda tazeliğini koruyacak, kahramanlık destanlarınız nesiller boyunca anlatılacaktır".
Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından liman sahasında sürdü.

3732e172e0

 Burada  Atatürk'ün Giresun'a gelişi sembolize edildi. Deniz yolu ile getirilen Türk bayrağı bir gazi tarafından Giresun Vali Yardımcısı Bekir Ergörk'e teslim edildi. 

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, burada yaptığı konuşmada, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 90. yılını ve Gaziler Gününü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Atamızın şehrimize geldiği bu günü, onu karşılayanların ruhunda kopan tam bağımsızlık ve özgürlük inancını ruhumda hissetmenin onur ve mutluluğunu yaşarken, bugün ülkemin bağımsızlığı yolunda, ölüme gülerek yürüyen ve milletin bağrına gömülen şehitlerimizin vatan aşkını yüreğimin derinliklerinde hissediyorum.” dedi.


2014-958-5AKSU:GİRESUN UŞAKLARI ATATÜRK'ÜN YOLUNDA..
Giresunluların Atatürk'ün en büyük eseri olarak emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçileri olduğunu ifade eden Aksu, "İşgal görmeyen Giresunlular, işgale karşı 42. ve 47. Gönüllü Alaylarla vatan toprağı için canını vermişlerdir. Giresun Uşakları, gösterdiğin çağdaş yolda, yüzünü batıya çevirerek, inançla eserlerinin takipçisidir. Bizler, bugün de 90 yıl önce Giresun'a gelişinizdeki onuru, coşkuyu ve hayacanı aynı şekilde yaşamaktayız. Giresun gençliği, kadınlarımız, çocuklarımız ve bizler manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz" şeklinde konuştuç 
Daha sonra tören Giresun Millet Bahçesi'nde sürdü. Buradaki tören Atatürk'ün konuşmasının okunması ve il protokolünün, "Şeref Defteri"ni imzalamasının ardından sona erdi. 


mansetx_1qz0567h4rv136yi2rb1o6

TörenlereGiresun Vali Vekili Bekir Ergök, CHP Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal,İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Daire Müdürleri, bazı siyasi parti yetkilileri ve sivil toplum Kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir