AktüelManşet Üstü

GİRESUN’UN KIZIL GEYİKLERİ ÇOĞALIYOR

Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye’nin en büyük kara memelisinden biri olan Kızıl Geyik'lerin (Cervus elaphus) sayısı Giresun’da artmaya başladı.
 
Daha önce 2013 yılı içersinde  “Doğaya Yaban Hayvanı Yerleştirme Projesi” kapsamında 16 adet Kızıl Geyik, Bursa Uludağ Üniversitesi/ Görükle doğal yaşam alanından ve İstanbul Belgrad Ormanında bulunan Geyik Üretme İstasyonu’ndan Giresun’a getirilerek doğaya salındı.
 
Konuyla ilgili valilikten yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu proje kapsamında, bu defa Eskişehir Kızıl Geyik Üretme İstasyonundan 6 adet daha Kızıl Geyik ilimize getirildi. İlimize getirilen Kızıl Geyikler 04 Nisan 2014 günü Alucra ilçesi, Doludere köyü bölgesinde geçen yıl doğaya salınan diğer Kızıl Geyiklerin bulunduğu doğal ortama salınmıştır. Böylece ilimizdeki Kızıl Geyik popülâsyonu giderek artarak sayıları 22 adete ulaşmıştır. Doğaya Yaban Hayvanı Yerleştirme Projesi kapsamında salınan yerleştirilen Kızıl Geyiklerin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğünce uydu üzerinden kontrolü ve takibi yapılmaktadır. Doğadaki yaban hayatının sürdürülebilirliğini sağlamak, yaban hayvanı popülâsyonunu dengede tutmak, neslini tüketmeden gelecek nesillerden ödünç alınan doğaya yaban hayatı yönünden katkı yapmak amacıyla önümüzdeki takip eden yıllar içerisinde bölgemize Kızıl Geyik yerleştirme çalışmaları devam edecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir